Pieczenie warg sromowych to nie zawsze objaw infekcji. Dolegliwość może być również wynikiem reakcji alergicznej.

Swędzenie i pieczenie miejsc intymnych, do których zaliczają się wargi sromowe, wywołuje ogromny dyskomfort u kobiet będących w różnym wieku i odmiennej sytuacji życiowej. Świąd i pieczenie warg sromowych oraz pozostałych okolic intymnych to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się na wizytę u ginekologa. Dowiedz się, co wywołuje te uciążliwe dolegliwości, poznaj przynoszące ulgę metody postępowania i zasady profilaktyki.

Jaką funkcję pełnią wargi sromowe?

Wargi sromowe większe i mniejsze stanowią zewnętrzną część żeńskiego układu płciowego. Pomagają chronić wnętrze pochwy przed czynnikami zewnętrznymi, a także pełnią funkcję nawilżającą dzięki znajdującym się w nich gruczołom. Wargi sromowe wraz łechtaczką i przedsionkiem pochwy tworzą srom, który pełni również istotną funkcję seksualną. Srom jest mocno unerwiony, a odpowiednia stymulacja podczas stosunku seksualnego zapewnia przyjemność.

Czy pieczenie warg sromowych to oznaka infekcji?

Pieczenie i swędzenie miejsc intymnych często wiąże się z występowaniem infekcji grzybiczej lub zakażenia bakteryjnego. Ważne jest, aby przed wizytą u lekarza specjalisty zwrócić uwagę również na inne współwystępujące objawy, np. zaczerwienienie czy upławy o nieprzyjemnym zapachu. To ważne czynniki diagnostyczne, które określą, co spowodowało pieczenie warg sromowych i umożliwią zastosowanie odpowiedniej metody postępowania leczniczego.

Jakie są inne przyczyny pieczenia warg sromowych?

Pieczenie warg sromowych z towarzyszącym swędzeniem nie zawsze jest objawem infekcji. Dolegliwości mogą być wynikiem reakcji alergicznej na kosmetyki, środki piorące czy bieliznę. Należy więc przeanalizować skład środków stosowanych do pielęgnacji intymnej, przyjrzeć się używanym podpaskom i wkładkom higienicznym, a nawet papierowi toaletowemu. Uczulenie wywołują m.in. substancje barwiące i zapachowe, którymi nasącza się produkty.

Inne czynniki wywołujące pieczenie warg sromowych to:

  • zaburzona równowaga hormonalna przed menstruacją
  • zmiana odczynu pochwy w kierunku zasadowego w czasie ciąży
  • przemiany dokonujące się w organizmie kobiety w wieku okołomenopauzalnym.

Warto również zwrócić uwagę na sposób depilowania okolic intymnych. Podrażnienie skóry po depilacji to częsta przyczyna swędzenia czy pieczenia okolicy warg sromowych.

Co robić, gdy pojawi się pieczenie warg sromowych?

Czasami równowaga flory bakteryjnej pochwy zostaje zaburzona i pojawia się infekcja, np. grzybica lub bakteryjne zakażenie pochwy. W takiej sytuacji należy rozpoznać objawy i skontaktować się z lekarzem w celu zastosowania odpowiedniej terapii.

Do czasu ustąpienia objawów spowodowanych podrażnieniem bądź stanem zapalnym sromu, powstrzymaj się od aktywności seksualnej. Staraj się nie drapać, ponieważ może to jedynie nasilić dolegliwości, powodując obrzęk i ból.

Jak zapobiegać dolegliwościom intymnym?

Pieczenie i swędzenie okolic intymnych to jedne z najbardziej uciążliwych dolegliwości. W ramach profilaktyki specjaliści zalecają przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny intymnej.

Na czym polega właściwa higiena sromu?

Srom to delikatne i bardzo wrażliwe miejsce podatne na działanie wielu czynników. Odpowiednie dbanie o jego higienę jest niezwykle ważne dla utrzymania równowagi flory biologicznej pochwy. Szczególnie istotny jest dobór preparatów przeznaczonych do pielęgnacji okolic intymnych. Srom należy myć regularnie, przynajmniej raz dziennie ciepłą wodą lub delikatnym, naturalnym preparatem bez substancji chemicznych. Nieodpowiednie środki do higieny intymnej mogą zaburzyć równowagę fizjologiczną flory bakteryjnej pochwy, usunąć jej naturalne ochronne składniki nawilżające, a także wywołać reakcję alergiczną. Pamiętaj, aby po umyciu się dokładnie osuszyć okolice intymne miękkim i czystym ręcznikiem.

Na co należy zwrócić uwagę w pielęgnacji okolic intymnych?

Częstą przyczyną podrażnień warg sromowych jest noszenie zbyt ciasnego ubrania i bielizny ze sztucznych materiałów. Warto więc zakładać wygodną bawełnianą bieliznę i ubierać się w przewiewne stroje.

Należy również pamiętać o doborze odpowiedniej metody depilacji okolic intymnych i starannym jej wykonaniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij