Problem suchości pochwy dotyczy wielu kobiet w różnym wieku.

Ta dolegliwość powoduje jeszcze inne nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie, pieczenie czy obrzęk.

Zwykle kobiety uważają, że suchość błony śluzowej pochwy jest związana z przekwitaniem. To nie do końca prawda, ponieważ ta dolegliwość może spotkać kobiety w każdym wieku. Jednak jest to często występujący objaw menopauzy. Dodatkowo istnieje wiele innych przyczyn suchości pochwy.

Przyczyny suchości pochwy

Istnieje wiele przyczyn suchości pochwy. Jedną z nich jest spadek poziomu estrogenów. Estrogeny są żeńskimi hormonami, które wspierają zdrowie pochwy. Zapewniają prawidłowe nawilżenie ścian oraz elastyczność i prawidłową równowagę bakteryjną (kwasowość). Gdy poziom estrogenów spada, ściany pochwy stają się mniej elastyczne, bardziej kruche i niewystarczająco nawilżone.

Spadek poziomu estrogenów może nastąpić z różnych powodów. Menopauza jest jednym z nich, jak również ciąża czy karmienie piersią. Promieniowanie, chemioterapia i terapia hormonalna również mogą mieć wpływ na poziom estrogenów, powodując suchość pochwy.

Naturalna lubrykacja pochwy może zostać zaburzona przez niektóre leki, np. na przeziębienie lub alergię. Na poziom nawilżenia pochwy mają również wpływ niektóre choroby, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Dodatkowe objawy suchości pochwy

Suchości mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak:

  • Swędzenie
  • Pieczenie
  • Szczypanie
  • Bolesność
  • Ból podczas stosunku

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij