O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach miejsc intymnych?

Zapach z pochwy często jest utożsamiany z zapachem kobiety. Ma na niego wpływ styl życia, faza cyklu owulacyjnego, dieta i higiena intymna. Woń ta jest czymś wyjątkowo indywidualnym, ale i naturalnym. Problem pojawia się, gdy kobieta zaczyna wyczuwać u siebie nieprzyjemny zapach z pochwy i miejsc intymnych. Pierwszym skojarzeniem najczęściej jest niewystarczająca higiena. Ale zmiana nawyków nie zawsze powoduje, że kłopot znika. Warto uważnie przyjrzeć się własnemu ciału, by skojarzyć, co może być przyczyną dolegliwości i stwierdzić, czy konieczna jest konsultacja u specjalisty.

Dlaczego miejsca intymne pachną?

Miejsca intymne kobiety są zasiedlone przez wiele gatunków mikroorganizmów. Część z nich to tzw. dobre bakterie, czyli pałeczki kwasu mlekowego, które chronią organizm przed zakażeniami, grzybami i innymi typami infekcji. Jeśli we florze bakteryjnej jest zachowana równowaga, z okolic intymnych nie powinna wydobywać się żadna nieprzyjemna woń.

Na zapach miejsc intymnych ma wpływ również wydzielina z pochwy. Występuje u każdej zdrowej kobiety, ma neutralny, lekko kwaśny zapach i przezroczystą lub białawą barwę. Wydzielina odgrywa niezwykle ważną rolę, stanowiąc tzw. mechanizm samooczyszczania pochwy. Proces ten polega na stałym przepływie wydzieliny w kierunku od szyjki macicy do przedsionka pochwy i wypłukiwaniu chorobotwórczych drobnoustrojów.

W mikroflorze pochwy również są obecne bakterie kwasu mlekowego, które zakwaszają środowisko i utrzymują pH na właściwym poziomie (3,8–4,5). Niestety istnieją czynniki, które mają wpływ na zmniejszenie liczby szczepów tzw. dobrych bakterii, co powoduje namnażanie mikroorganizmów patogennych. Skutkuje to m.in. nieprzyjemnym zapachem z pochwy i okolic intymnych.

Jaki nieprzyjemny zapach z pochwy i okolic intymnych odczuwają kobiety?

Zapach, który powoduje dyskomfort, łatwo scharakteryzować, porównując go do zapachu produktów znanych z codziennego życia. Wśród intymnych woni wywołujących nieprzyjemne doznania najczęściej wymieniane są:.

 • charakterystyczny rybi zapach
 • zapach drożdży lub pleśni
 • cuchnący, kwaśny zapach

O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z pochwy?

Intensywna, nieprzyjemna woń w połączeniu ze zmianą koloru wydzieliny lub jej konsystencji zwykle oznacza zakażenie. Jeśli zauważysz te objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Charakterystyczny rybi zapach jest objawem infekcji bakteryjnej, woń drożdży, piwa, chleba czy pleśni zdarza się przy grzybicy, a ostry, cuchnący, kwaśny zapach może świadczyć o rzęsistkowicy. Specjaliście powiedz o wszystkich pogłębiających dyskomfort czynnikach. Do dolegliwości najczęściej współwystępujących z nieprzyjemnym zapachem z pochwy należą:

 • świąd i pieczenie okolic intymnych
 • ból podczas stosunku płciowego
 • podrażnienia i ból.

„Pamiętaj, że nieprzyjemny zapach z pochwy nigdy nie pojawia się bez przyczyny. Warto zgłosić się do ginekologa, który ustali źródło dolegliwości i pomoże pozbyć się dyskomfortu.”


Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nie można od razu udać się do lekarza. Warto wówczas wspomóc się lekami dostępnymi w aptece bez recepty. Preparaty nie tylko minimalizują nieprzyjemny zapach, ale często mają dodatkowe działanie przeciwzapalne i łagodzące. Należy jednak pamiętać, że specjaliści nie polecają leczenia dolegliwości intymnych jedynie domowymi sposobami. Zawsze sugerowana jest kontrola ginekologa.

Przykry zapach z pochwy może pojawić się w czasie miesiączki. Krew menstruacyjna zobojętnia środowisko pochwy, osłabiając możliwości obronne flory bakteryjnej obecnej w miejscach intymnych. Dodatkowo krew zgromadzona w pochwie i kroczu stanowi doskonałą pożywkę dla wielu bakterii. Dlatego w czasie okresu należy szczególnie dbać o higienę intymną:

 • podmywać się częściej niż dwa razy dziennie
 • wymieniać podpaskę co 3–4 godziny, a tampon co 4–6 (krew wsiąkająca w środki higieniczne również ulega rozkładowi, powodując nieprzyjemny zapach)
 • dostosować rozmiar oraz możliwości absorpcyjne tamponów i podpasek do indywidualnych cech anatomicznych oraz intensywności krwawienia.

Podczas miesiączki w szczególny sposób należy zadbać o odpowiednią bieliznę. Majtki powinny być dopasowane do ciała, co pozwoli lepiej umiejscowić podpaskę i zapobiec jej przesuwaniu. Nie mogą jednak nadmiernie obciskać ciała, by nie spowodować otarć i innych mikrourazów. Niewskazana jest bielizna z tworzyw sztucznych, może bowiem przyczynić się do przegrzania miejsc intymnych i utrudnić odprowadzanie wilgoci, co stanowi kolejne potencjalne źródło nieprzyjemnego zapachu. Najlepiej sprawdzą się przewiewne majtki wykonane z bawełny lub innego naturalnego materiału.

Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z pochwy?

Zdarza się, że nieprzyjemny zapach z pochwy jest skutkiem zaniedbania wynikającego z niedostatecznej lub niewłaściwej higieny intymnej. Warto zadbać o ten aspekt naszego życia, by nie tylko pozbyć się nieprzyjemnego zapachu okolic intymnych, ale i zapobiec wielu dolegliwościom ginekologicznym.

Higiena intymna polega na codziennym myciu zewnętrznych narządów płciowych. Wystarczy robić to 1–2 razy dziennie, a w czasie miesiączki czy upałów w miarę potrzeb. Prawidłowa higiena intymna opiera się na następujących zasadach:

 • okolice intymne myj ciepłą bieżącą wodą
 • nie używaj do tego gąbki ani myjki – na ich powierzchni znajduje się mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych
 • korzystaj z łagodnych płynów do higieny intymnej o jak najbardziej naturalnym składzie i kwasowym pH (3,8–4,2)
 • podmywaj się od przodu do tyłu, czyli w kierunku od spojenia łonowego do odbytu – unikniesz przeniesienia do pochwy bakterii bytujących w okolicach odbytu
 • po każdym myciu dokładnie i delikatnie osuszaj okolice intymne czystym, przeznaczonym tylko do tego ręcznikiem
 • nie korzystaj ze wspólnych przyborów toaletowych i ręczników
 • noś „oddychającą” bieliznę o odpowiednim kroju, jedynie od czasu do czasu zakładaj obcisłe dżinsy, koronkowe majtki lub stringi
 • zachowaj ostrożność w szatniach, na basenie, w saunie – nie siadaj bezpośrednio na dostępnych dla wszystkich powierzchniach, np. ławkach, leżakach. Podłóż sobie ręcznik, ale później się nim nie wycieraj!
 • korzystając z publicznych toalet, używaj jednorazowych podkładek higienicznych
 • po współżyciu umyj okolice intymne i ewentualnie oddaj mocz (zmniejszysz nie tylko ryzyko infekcji dróg rodnych, ale także układu moczowego). Wymagaj higieny również od partnera!

Brzydki zapach z pochwy, czy też brzydko pachnące upławy można zmniejszyć za pomocą Multi-Gyn ActiGel. Używaj go co najmniej dwa razy dziennie przez pięć dni bez przerwy, aby wyleczyć trwającą infekcję BV i zmniejszyć dolegliwości.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij