Grzybicze zakażenie pochwy – jedna z najczęściej występujących infekcji intymnych.

Wiele dolegliwości pochwowych może wskazywać na grzybicze zakażenie pochwy, nazywane również grzybicą, drożdżycą lub kandydozą. Infekcja ta wywoływana jest przez grzyby Candida albicans, mikroorganizmy, które znajdują się na skórze i błonach śluzowych. Gdy flora bakteryjna pochwy zostaje zaburzona (na skutek antybiotykoterapii, zbyt intensywnej higieny, suchości pochwy itp.) lub z powodu innych czynników (takich jak zmiany hormonalne), może nastąpić przyrost liczby komórek Candida. Powoduje to dolegliwości, takie jak swędzenie, podrażnienie, ból czy upławy. Objawy te świadczą właśnie o grzybiczym zakażeniu pochwy. Niektóre kobiety są bardziej podatne na te dolegliwości.

Objawy grzybiczego zakażenia pochwy

Najczęściej występujące objawy grzybicy pochwy to:

  • swędzenie i podrażnienie pochwy
  • nieprawidłowa wydzielina, biała i gęsta, często przypominająca serek
  • zaczerwienienie i bolesność
  • ból, szczególnie podczas stosunku płciowego lub po nim.

Bardzo ważne jest, aby odróżnić grzybicze zakażenie pochwy od bakteryjnego zakażenia pochwy. Objawy tych dwóch dolegliwości mogą być podobne, ale leczenie jest inne.

Jak leczyć zakażenie grzybicze?

W większości przypadków drożdżyca uznawana jest za infekcję, jednak czasami traktuje się ją jako zaburzenie równowagi flory bakteryjnej pochwy. Z tego powodu leczenie zwykle nie dotyczy partnera. W infekcji grzybiczej stosuje się leki przeciwgrzybicze, które – lecząc – nie chronią jednocześnie przed nawrotem dolegliwości. Inna metoda terapii polega na użyciu naturalnych preparatów takich jak Multi-Gyn FloraPlus. Optymalizują one florę pochwy i pomagają zwalczyć tę dolegliwość. Zakażenie może czasami powodować ból podczas stosunku. W takiej sytuacji warto skorzystać z dostępnych środków łagodzących swędzenie i podrażnienia okolic intymnych. Należy jednak pamiętać, że nie leczą one przyczyny dolegliwości. Można je stosować dodatkowo wraz z leczeniem. Jeśli po pewnym czasie dolegliwości nie ustąpią, skontaktuj się z ginekologiem.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij