Bakteryjne zakażenie pochwy – dokuczliwy problem wielu kobiet.

Charakterystyczny rybi zapach może być skutkiem naruszenia równowagi bakteryjnej pochwy i jest jednym z objawów bakteryjnego zakażenia pochwy.

Co wywołuje bakteryjne zakażenie pochwy?

Bakteryjne zakażenie pochwy występuje na skutek nadmiernego wzrostu patogennych bakterii w pochwie. W zdrowym organizmie w pochwie dominują bakterie Lactobacillus. Jeśli rozwija się infekcja pochwy, zwiększa się ilość innych niechcianych bakterii.

Dokładna przyczyna nadmiernego wzrostu chorobotwórczych bakterii nie jest znana. Wyróżnia się natomiast pewne czynniki, które zwiększają ryzyko ich rozwoju, np. aktywność seksualna. Zdarza się jednak, że bakteryjne zakażenie pochwy pojawia się także u kobiet, które nie są aktywne seksualnie. Dlatego ta infekcja nie jest traktowana jako choroba przenoszona drogą płciową.

Objawy bakteryjnego zakażenia pochwy

Na bakteryjne zakażenie pochwy mogą wskazywać następujące objawy:

  • Charakterystyczny rybi zapach w okolicach intymnych, który może być bardziej intensywny po stosunku płciowym
  • Rzadsza, szarobiała wydzielina z pochwy

Jak leczyć bakteryjne zakażenie pochwy?

Bakteryjne zakażenie pochwy powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Leczenie polega zwykle na łagodzeniu objawów. Najczęściej stosowaną terapią są antybiotyki lub chemioterapeutyki przyjmowane doustnie lub dopochwowo. U większości kobiet to leczenie jest skuteczne, może jednak wywołać działania niepożądane. Spożywanie alkoholu podczas antybiotykoterapii może nasilić niechciane skutki uboczne.

Często stosowane są również preparaty, których stosowanie nie wymaga wcześniejszej wizyty u lekarza, można je bowiem nabyć w aptece bez recepty. Ich działanie polega na przywróceniu odpowiedniego pH i równowagi flory bakteryjnej pochwy. Takim preparatem jest naturalny żel Multi-Gyn ActiGel¸ który daje szybką ulgę w dolegliwościach intymnych.

Bakteryjne zakażenie pochwy w ciąży

W ciąży bakteryjne zakażenie pochwy może w niektórych przypadkach zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań, np. przedwczesnego porodu lub poronienia. Jeśli jesteś w ciąży i zauważyłaś u siebie objawy związane z bakteryjnym zakażeniem pochwy, skontaktuj się z lekarzem.

Dowiedz się więcej o bakteryjnym zakażeniu pochwy

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij