Swędzenie jest charakterystycznym objawem wielu infekcji intymnych. Najczęstsze z nich to bakteryjne lub grzybicze zakażenie pochwy oraz infekcje układu moczowego, np. zapalenie pęcherza.

Każda z nas chociaż raz w życiu uskarżała się na dolegliwości intymne. Dotykają nas często bez względu na wiek, bywają dokuczliwe i bolesne. Co więcej, potrafią obniżyć nam komfort życia, negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i związki. Często też się ich wstydzimy i niesłusznie zwlekamy z wizytą u ginekologa. Tymczasem upławy, świąd, pieczenie, ból podczas stosunku i suchość pochwy mogą być objawem schorzeń intymnych, które można i trzeba leczyć.

Upławy o dziwnym kolorze lub zapachu

W trakcie cyklu menstruacyjnego pochwa produkuje śluz o białokremowym lub przejrzystym w okresie owulacji zabarwieniu. To fizjologiczna norma. Gdy jednak ilość, kolor i zapach wydzieliny się zmienia, powinnaś jak najszybciej udać się do ginekologa. Takie zmiany świadczą o tym, że w pochwie namnażają się chorobotwórcze drobnoustroje lub doszło do zakażenia przenoszonego drogą płciową. Najczęściej upławy są wynikiem bakteryjnego lub grzybiczego zakażenia pochwy. W tym pierwszym przypadku na bieliźnie zauważysz żółtą, szarobiałą lub białą wydzielinę, która ma charakterystyczny rybi zapach. O grzybiczym zapaleniu pochwy świadczą natomiast upławy przypominające wyglądem biały twarożek z grudkami, który pachnie jak drożdże lub jest pozbawiony zapachu. Szczególnie powinny zaniepokoić cię upławy o specyficznym zabarwieniu i konsystencji, np. żółtozielone, szare, ropne, pieniste lub śluzowate. Ich przyczyną są choroby przenoszone drogą płciową np. rzęsitkowica lub chlamydioza. W każdym z powyższych przypadków konieczne jest leczenie dolegliwości pochwowych. Po zidentyfikowaniu przyczyny tych dolegliwości, lekarz zaleci ci odpowiednią terapię antybiotykami lub preparatami antygrzybiczymi.

Uporczywe swędzenie

Świąd jest tak dokuczliwy, że nie możesz powstrzymać się od drapania się. To nieprzyjemna i bardzo krępujące sytuacja, która utrudnia ci codzienne funkcjonowanie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Często swędzenie okolic intymnych związane jest z zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym pochwy lub towarzyszy chorobom przenoszonym drogą płciową. Gdy chorobotwórcze drobnoustroje gwałtownie się namnażają, zaczynają wytwarzać toksyny, które drażnią delikatną śluzówkę pochwy. Stąd ten nieprzyjemny świąd. Aby się go pozbyć, konieczna jest kuracja eliminująca przyczynę swędzenia – antybakteryjna lub antygrzybicza. Ale bywa i tak, że sama przyczyniasz się do powstania dolegliwości, np. nadużywając bogatych w detergenty środków do mycia ciała lub prania bielizny, sięgając po perfumowany papier toaletowy lub wkładki higieniczne. Detergenty i substancje zapachowe to potencjalne alergeny, których delikatna śluzówka pochwy bardzo nie lubi. Zwykle wystarczy je wyeliminować, by problem zniknął.

Pieczenie i zaczerwienienie

Takie podrażnienia często pojawiają się, gdy intensywnie drapiesz miejsca intymne, bo tak bardzo cię swędzą. Swędzenie jest charakterystycznym objawem wielu infekcji intymnych. Najczęstsze z nich to bakteryjne lub grzybicze zakażenie pochwy oraz infekcje układu moczowego, np. zapalenie pęcherza. Aby sobie szybko pomóc, możesz doraźnie złagodzić pieczenie i zaczerwienienie, stosując preparaty chłodzące oraz łagodzące. Leczenie dolegliwości intymnych tego typu wymaga jednak kuracji eliminującej przyczyny dyskomfortu, np. zastosowanie naturalnych preparatów przywracających zaburzoną równowagę flory bakteryjnej lub antybiotyków czy też preparatów antygrzybiczych.

Bolesne stosunki

Wiele kobiet w trakcie stosunku płciowego odczuwa ból, któremu czasem towarzyszy krwawienie i podrażnienie miejsc intymnych. Stronią wtedy od seksu, co nie wpływa dobrze na relacje partnerskie i obniża samoocenę kobiety. Jeśli i ciebie dotyczą takie dolegliwości, nie wstydź się powiedzieć o nich ginekologowi, który pomoże ci znaleźć skuteczne rozwiązanie. Ból w trakcie stosunku może być bowiem związany z infekcjami intymnymi, alergiami, urazami fizycznymi, np. po porodzie lub suchością pochwy, tak częstą u pań w okresie menopauzy. Ginekolog skupi się na poznaniu przyczyny oraz zarekomendowaniu odpowiedniego leczenia dolegliwości intymnych.

Uczucie suchości pochwy

Na taką dolegliwość zwykle uskarżają się kobiety w okresie menopauzy. Jednak brak wydzieliny może pojawić się na każdym etapie życia i być spowodowany, np. infekcją intymną. Suchość pochwy nie tylko sprawia, że nie masz ochoty na seks, bo jest on bolesny, ale także wywołuje dokuczliwe pieczenie, obrzęk i zaczerwienienie okolic intymnych. Doraźnie przed stosunkiem możesz sobie pomóc, stosując nawilżacze oraz lubrykanty. Aby jednak skutecznie złagodzić suchość pochwy, należy skupić się na poznaniu przyczyny oraz na właściwym leczeniu dolegliwości pochwowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij