Lubimy kolorowe, pachnące mydełka i żele pod prysznic, ale nie nadają się one do pielęgnacji miejsc intymnych.

Większość z nas jest przekonana, że dobrze zna zasady pielęgnacji okolic intymnych i się do nich stosuje. Ale czy rzeczywiście tak jest i czy w tej kwestii nie mamy żadnych wątpliwości? Warto więc przypomnieć sobie, jakie produkty do higieny intymnej są dla nas najlepsze. Wszystko po to, abyśmy mogły czuć się świeżo przez cały dzień i do minimum zminimalizowały ryzyko pojawienia się infekcji intymnych.

Mycie pod kontrolą

Z podmywaniem się nie należy przesadzać – twierdzą ginekolodzy. Taka nadgorliwość wcale nie służy naszemu zdrowiu intymnemu, a wręcz przeciwnie może mu nawet zaszkodzić, bo sprzyja wypłukiwaniu tzw. dobrych bakterii. Są to pałeczki kwasu mlekowego, które pomagają utrzymać równowagę bakteryjną pochwy, co przeciwdziała zakażeniom, np. grzybiczym. Dlatego na co dzień wystarczy, że będziesz się podmywać 1-2 razy dziennie. Zawsze pamiętaj, aby podmywać się od przodu do tyłu, czyli od spojenia łonowego w kierunku odbytu, a nie odwrotnie. Tak unikniesz przenoszeniu bakterii jelitowych z okolic odbytu. Podmywaj się dłonią, a nie myjką czy gąbką, bo one mogą być siedliskiem bakterii. Miejsca intymne osuszaj także od przodu do tyłu, używając przeznaczonego tylko do tego celu małego ręcznika. Po użyciu ręcznik ten starannie rozwieszaj, aby zawsze był suchy. Często go także wymieniaj na czysty.

Idealne produkty do higieny intymnej

Lubimy kolorowe, pachnące mydełka i żele pod prysznic, ale nie nadają się one do pielęgnacji miejsc intymnych. Są zbyt agresywne dla delikatnej śluzówki pochwy- mają niekorzystny zasadowy odczyn, a w ich składzie znajdują się detergenty i składniki zapachowe, które mogą drażnić tkanki. Dlatego do mycia miejsc intymnych stosuj wyłącznie specjalne płyny, które bez trudu znajdziesz na drogeryjnych i aptecznych półkach. Takie kosmetyki nie zawierają mydła, za to są bogate w kwas mlekowy, który zmienia pH środowiska pochwy na kwaśny odczyn przeciwdziałający namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Do produktów do higieny intymnej często dodawane są również kojące i regenerujące śluzówkę pochwy wyciągi roślinne, np. z nagietka, aloesu, rumianku oraz witaminy przyspieszające gojenie mikrourazów, np. D-pantenol. Niektóre z takich kosmetyków są bardziej wyspecjalizowane i przeznaczone, np. dla pań w okresie menopauzy, które narzekają na uczucie suchości w pochwie. Na co dzień płynem wystarczy podmywać się 1-2 razy dziennie.
Pamiętaj, że delikatna śluzówka pochwy źle toleruje składniki zapachowe. Działają na nią drażniąco, co może wywołać swędzenie, zaczerwienienie, dyskomfort. Dlatego zawsze wybieraj nieperfumowany papier toaletowy oraz nieperfumowane wkładki higieniczne. Takich wkładek nie stosuj jednak codziennie, bo mogą sprzyjać otarciom i podrażnieniom miejsc intymnych.

Właściwa higiena miejsc intymnych, to również rezygnacja z codziennych długich i gorących kąpieli, na rzecz szybkiego i letniego prysznica.

W trakcie miesiączki

Choć nowoczesne podpaski i tampony są reklamowane jako wyjątkowo chłonne, wymieniaj je nie rzadziej niż co 3-4 godziny. Zawsze też starannie umyj ręce przed i po takiej wymianie. Jeśli to możliwe także się podmyj lub chociaż przetrzyj okolice intymne chusteczką do higieny intymnej. Nie tylko będziesz czuć się świeżo, ale unikniesz zawilgocenia miejsc intymnych, które sprzyja namnażaniu chorobotwórczych bakterii. Co bardzo ważne, sięgaj po podpaskę zamiast po tampon, gdy jesteś w trakcie leczenia zakażenia pochwy.

Ubranie ma znaczenie

Spodnie-rurki i legginsy, chociaż są takie modne i lubiane, lepiej noś sporadycznie, bo zbytnio uciskają ciało. Skóra nie może w nich oddychać, a to sprzyja zawilgoceniu miejsc intymnych i może prowadzić do przykrych infekcji. Lepsze będą spodnie luźne i przewiewne. Z tych samych powodów unikaj też bielizny ze sztucznych materiałów. Najlepiej jest wybierać bieliznę z materiałów naturalnych, np. bawełny. Ważne jest też, aby takie majtki czy figi nie opinały ciała. Dlatego efektowne stringi zastąp na co dzień wygodniejszymi, klasycznymi majtkami.

Gdy uprawiasz seks

Najlepiej zawsze kochać się z użyciem prezerwatywy i stosować ją w trakcie całego stosunku, także oralnego i analnego. To zmniejsza ryzyko infekcji intymnych i zapobiega przenoszeniu bakterii między partnerami. Po stosunku zawsze warto skorzystać z toalety oraz odświeżenia okolic intymnych, co zapobiega zagnieżdżeniu się ewentualnych chorobotwórczych drobnoustrojów. Gdy cierpisz na suchość pochwy, nie obawiaj się sięgać po nawilżacze lub lubrykanty. Dzięki nim unikniesz nieprzyjemnego tarcia podczas stosunku, co zapobiegnie podrażnieniom i uszkodzeniom tkanek miejsc intymnych, a tobie pozwoli bezstresowo cieszyć się seksem.

Na basenie, w podróży, na wakacjach

My współczesne kobiety chcemy i lubimy być aktywne. Dlatego wiele z nas regularnie chodzi na basen, relaksuje się w jacuzzi, korzysta z siłowni… Ale nie ma co ukrywać, że nie zawsze są to miejsca bezpieczne dla naszej higieny intymnej i wolne od drobnoustrojów. Dlatego, aby uniknąć zakażenia, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Przed wejściem do basenu lub jacuzzi załóż tampon. To najlepszy sposób, by zabezpieczyć pochwę przed atakiem bakterii lub grzybów. Potem tampon wyjmij i umyj się pod prysznicem. Miejsca intymne możesz jedynie opłukać wodą lub umyć je żelem do higieny intymnej, jeśli stosowałaś go tego dnia nie więcej niż jeden raz. Pamiętaj, że maksymalnie taki kosmetyk zaleca się używać do dwóch razy dziennie.

W celu zapobiegania infekcjom intymnym warto zastosować również preparaty wspierające prawidłową florę bakteryjną pochwy.

Potem dokładnie osusz całe ciało i miejsca intymne suchym ręcznikiem. Załóż suchą bieliznę, lub gdy nadal chcesz przebywać na basenie, zmień kostium na suchy. Tych samych zaleceń przestrzegaj, gdy latem odpoczywasz nad morzem, jeziorem lub na odkrytym basenie.
Zanim na siłowni usiądziesz przy urządzeniu do ćwiczeń, spryskaj siedzisko płynem antybakteryjnym. Powinien on być do dyspozycji ćwiczących.

Gdy wybierasz się w podróż lub na wakacje, zabierz ze sobą specjalne chusteczki do higieny intymnej oraz nakładki na sedes. Chusteczki przydadzą się do odświeżenia zawilgoconej skóry. Nigdy nie siadaj na toaletę w miejscach publicznych: pociągu, restauracji czy barze. Jeśli to konieczne korzystaj właśnie z nakładki.

Delikatna depilacja

Na usuwanie zbędnych włosków z okolic intymnych decyduje się coraz więcej z nas. To modne i wygodne rozwiązanie, szczególnie na wakacje i dla kobiet uczęszczających na basen. Ale uwaga! Włoski z okolic intymnych można bezpiecznie usunąć tylko w salonie kosmetycznym oferującym usługę zwaną depilacją brazylijską. Polega ona na całkowitym wydepilowaniu włosków z łona, pośladków, warg sromowych i okolic odbytu za pomocą specjalnego wosku.
W domu możesz sama pozbyć się tylko owłosienia z okolic bikini. Jednak trzeba to robić bardzo ostrożnie i zawsze wybierać do tego celu żele, pianki, kremy przeznaczone do depilacji skóry wrażliwej, niektóre z nich mają słówko bikini w nazwie. Gdy do pozbycia się włosków używasz golarki, pamiętaj by najpierw przetrzeć jej ostrza środkiem dezynfekującym. Natomiast po zabiegu strefę bikini koniecznie posmaruj kosmetykiem łagodzącym po depilacji, który zapobiegnie ewentualnym podrażnieniom.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Udostępnij