Swędzenie okolic intymnych i pochwy to dotkliwy problem wielu kobiet. Można próbować zapobiegać dolegliwościom, przestrzegając zasad higieny intymnej.

Pieczenie i swędzenie okolic intymnych i pochwy nie zawsze świadczy o chorobie. Może być spowodowane przez wiele czynników niezwiązanych z infekcją. Zanim więc umówimy się na wizytę u ginekologa, warto zastanowić się, czy odczucie dyskomfortu nie pojawiło się w wyniku alergii lub błędów pielęgnacyjnych. Warto bowiem pamiętać, że w przeciwdziałaniu podrażnieniom miejsc intymnych bardzo ważną rolę odgrywa właściwa higiena i unikanie czynników, które mogą wywołać lub zaostrzyć niepożądane objawy.

Jest wiele przyczyn swędzenia i pieczenia sromu. W infekcjach intymnych swędzenie i pieczenie to tylko jeden z kilku objawów. O rozwoju zakażenia świadczy współwystępowanie dodatkowych dolegliwości, takich jak::

 • wydzielina o nieprzyjemnym rybim zapachu
 • wydzielina o gęstej serowatej konsystencji
 • zmiany skórne.

Jeśli wraz ze swędzeniem okolic intymnych pojawiły się wymienione symptomy, konieczna jest niezwłoczna konsultacja specjalisty.

Kobiety aktywne seksualnie mogą odczuwać swędzenie okolic intymnych i pochwy w związku z nadwrażliwością na składniki stosowanych miejscowo chemicznych środków antykoncepcyjnych (pianek lub kremów plemnikobójczych). Czasem świąd wywołuje suchość pochwy, która doskwiera osobom stosującym antykoncepcję dopochwową. Przyczyną wystąpienia objawów alergicznych mogą być również prezerwatywy ze względu na użyty do ich produkcji lateks i środki stosowane do barwienia czy perfumowania.

Kobiety, które wkroczyły w wiek okołomenopauzalny, również odczuwają dyskomfort spowodowany swędzeniem i pieczeniem pochwy. Jest to związane ze spadkiem poziomu estrogenów. Zmiany hormonalne sprawiają, że ścianki pochwy stają się cieńsze i suche, a przez to bardziej narażone na podrażnienia.

W przypadku dolegliwości intymnych zdarza się jednak, że pojawiają się one w wyniku nieświadomie popełnianych błędów pielęgnacyjnych i niewłaściwego dbania o higienę intymną. Warto więc przyjrzeć się własnym nawykom, używanym kosmetykom i środkom higienicznym. Być może zawarte w nich składniki powodują alergię, która objawia się właśnie swędzeniem okolic intymnych.


„Kobiety ze skłonnością do alergii muszą szczególnie uważać, dobierając preparaty do higieny intymnej i środki czystości.”


Niezależnie jednak od przyczyny, swędzenie okolic intymnych i pochwy jest bardzo uciążliwe i każda kobieta chce jak najszybciej pozbyć się tej dolegliwości.

Jakie kosmetyki i środki pielęgnacyjne mogą spowodować dolegliwości?

Swędzenie okolic intymnych często jest objawem uczulenia na używane kosmetyki i środki pielęgnacyjne. Po kontakcie z teoretycznie obojętną dla zdrowia substancją dochodzi do nasilonej reakcji obronnej organizmu. Efektem alergii może być stan zapalny sromu i pochwy.

W przypadku możliwości wystąpienia reakcji uczuleniowej należy uważniej przyjrzeć się wszelkim preparatom stosowanym w codziennym życiu.

Kosmetyki, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę to:

 • preparaty do higieny intymnej (żele, pianki, spraye)
 • płyny do kąpieli (szczególnie takie, które intensywnie pachną i mocno się pienią)
 • środki piorące i płyny do płukania tkanin

Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dolegliwości nie pojawiły się, odkąd zaczęłyśmy używać zapachowego papieru toaletowego lub zmieniłyśmy na inne, być może pachnące, wkładki higieniczne czy podpaski.

Podrażnienia skóry okolic intymnych (krostki, zaczerwienienie, swędzenie) mogą się pojawić po depilacji, zwłaszcza jeśli do golenia zastosowano zwykły żel lub mydło. Przy depilacji miejsc intymnych warto sięgnąć po hipoalergiczną piankę lub krem. Są one delikatne dla skóry i ograniczają ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Po zabiegu należy nawilżyć skórę preparatem łagodzącym podrażnienia.Co robić, by nie pojawiło się swędzenie miejsc intymnych i pochwy?

Jeżeli dolegliwości są związane z infekcją, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci odpowiednią terapię. W przypadku zakażenia problem zlikwidują leki. Suchość pochwy złagodzi zastosowanie lubrykantów lub nawilżaczy. Chwilową ulgę przyniosą zimne okłady przyłożone do swędzących okolic intymnych. Na podrażnione miejsca warto również nałożyć naturalny preparat łagodzący, który przyspieszy gojenie mikrourazów powstałych np. w wyniku drapania.

Do higieny intymnej, a także prania bielizny osobistej nie wolno używać środków zawierających barwniki, substancje zapachowe i silne detergenty. Wysuszają one i podrażniają delikatną skórę, mogą również wywołać reakcję alergiczną. Do mycia nie należy stosować zwykłego mydła, które zmienia środowisko okolic intymnych na zasadowe i wywołuje dolegliwości. W higienie intymnej sprawdzają się jedynie łagodne preparaty o kwasowym pH powstałe na bazie naturalnych składników. Warto zmienić środki piorące i do płukania tkanin na delikatniejsze, np. dla dzieci czy alergików. Do osuszania okolic intymnych (sprawdzi się lepiej niż wycieranie!) należy używać zawsze czystego, osobnego ręcznika.

Swędzenie okolic intymnych jako odczyn alergiczny może też wystąpić na skutek kontaktu skóry z chusteczkami do higieny intymnej, wkładkami czy podpaskami. Jest to bardzo prawdopodobne wówczas, gdy są one nasączone olejkami zapachowymi lub innymi substancjami chemicznymi. Gdy poczujemy dyskomfort, należy jak najszybciej zrezygnować z ich stosowania i przemyć okolice intymne bieżącą wodą, by zmyć alergen. Warto stosować sprawdzone, nieperfumowane produkty, a w szczególnych przypadkach podpaski dla alergików dostępne w aptekach.

Jak zapobiegać podrażnieniom miejsc intymnych?

W profilaktyce dolegliwości sromu i pochwy bardzo ważne jest przestrzeganie następujących zasad:

 • Do podmywania się używaj preparatów przeznaczonych do higieny intymnej o odpowiednim poziomie pH (3,8–4,2), zawierających kwas mlekowy, alantoinę lub inne naturalne składniki łagodzące podrażnienia. Zrezygnuj z myjek i gąbek!
 • Miejsca intymne osuszaj własnym, zawsze czystym ręcznikiem.
 • Długie kąpiele z dodatkiem pachnących płynów i olejków zastąp prysznicem.
 • Noś bieliznę wyłącznie z naturalnego materiału. Sporadycznie zakładaj obcisłe dżinsy, koronkowe majtki lub stringi.
 • Do prania bielizny osobistej używaj delikatnych proszków przeznaczonych dla niemowląt lub alergików. Pamiętaj o odpowiednim płynie do płukania.
 • Zrezygnuj z zapachowego papieru toaletowego, perfumowanych wkładek higienicznych i podpasek
 • Przestrzegaj zasad bezpiecznej depilacji, używaj jednorazowych maszynek lub szpatułek i stosuj odpowiednie preparaty łagodzące podrażnienia skóry.

Warto również od czasu do czasu stosować dostępne w aptece naturalne preparaty wspomagające rozwój dobrych bakterii i przywracające naturalną florę bakteryjną okolic intymnych. Uważnie obserwuj również reakcje własnego ciała. Pamiętaj, że sama najlepiej ocenisz swoje samopoczucie i zauważysz, gdy jakiś czynnik spowoduje dyskomfort.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij