Zrezygnuj z legginsów i obcisłych spodni typu rurki. Skóra w nich się poci, a zawilgocone miejsca intymne łatwiej ulegają infekcjom.

Wbrew powszechnej opinii prawidłowa higiena intymna polega nie tylko na podmywaniu się. Składa się na nią wiele działań i środków, które pomagają nam zachować zdrowie intymne oraz czuć się komfortowo w każdej sytuacji.

B jak badania profilaktyczne

Każda z nas powinna odwiedzić ginekologa raz w roku i udać się na wizytę wcześniej, gdy dzieje się coś niepokojącego. Odpowiednie badania profilaktycznych pozwolą bowiem w porę wychwycić ewentualne zmiany i podjąć leczenie. Paniom po 30. i 40. roku życia zaleca się raz do roku zrobić cytologię i podstawowe badanie ginekologiczne, a raz na dwa lata – badanie transwaginalne (dopochwowe). Gdy przekroczyłaś czterdziestkę powinnaś też co dwa lata wykonać badanie per rectum (przez odbyt). Gdy jesteś kobietą 50+ wszystkie powyższe badania wykonuj co roku.

C jak chusteczki do higieny intymnej

Takie nawilżane płatki to nowoczesny kosmetyk do higieny intymnej, który przyda ci się, gdy nie możesz się podmyć wodą, np. w podróży, na urlopie, w trakcie miesiączki. Chusteczki mają wskazane dla higieny intymnej kwaśne pH oraz mogą być nasączone roślinnymi wyciągami o działaniu odświeżającym i łagodzącym.

D jak depilacja krocza

Taki zabieg pozwala wielu z nas poczuć się bardziej komfortowo. W domu sama bezpiecznie pozbędziesz się włosków tylko ze strefy bikini. Pomogą ci w tym specjalne pianki, żele i kremy lub golarka. Natomiast depilację narządów intymnych powierz kosmetyczce. To tzw. depilacja brazylijska za pomocą specjalnych wosków – szybka i niemal bezbolesna.

G jak gąbka

Ani gąbka, ani żadna myjka nie nadają się do podmywania miejsc intymnych. Takie przybory kosmetyczne są zwykle siedliskiem chorobotwórczych bakterii mogących doprowadzić do infekcji intymnych. Podmywaj się zawsze czystą dłonią, zachowując kierunek od przodu do tyłu.

H jak higiena intymna w toalecie

Podcieraj się zawsze od przodu do tyłu, co zapobiega przenoszeniu bakterii z okolic odbytu do pochwy. Unikaj pachnącego papieru toaletowego, bo zawarte w nim składniki zapachowe mogą wywołać podrażnienia sromu. W miejscach publicznych nigdy nie siadaj na toalecie. Możesz ją za to zabezpieczyć specjalnymi nakładkami na sedes.

I jak infekcje

Przykre swędzenie, pieczenia, zaczerwienienie miejsc intymnych oraz charakterystyczne upławy to znak infekcji. Żółta wydzielina o rybim zapachu świadczy o zakażeniu bakteryjnym, a biała o grzybiczym. Wszystkie takie dolegliwości intymne wymagają wizyty u ginekologa i podjęcie leczenia. Profilaktycznie w czasie leczenia lub tuż po nim warto przyjmować preparaty odbudowujące florę bakteryjną pochwy, np. z probiotykami lub prebiotykami.

J jak jadłospis

Dla zachowania higieny intymnej najlepiej w ogóle pozbyć się z diety produktów bogatych w cukry proste – słodyczy i niektórych owoców. Sprzyjają bowiem namnażaniu się chorobotwórczych grzybów Candida albicans i infekcjom. To ważne zwłaszcza gdy chorujesz na cukrzycę. Wysoki poziom glukozy zwiększa bowiem skłonność do grzybicy pochwy. Nie żałuj sobie za to produktów bogatych w bakterie probiotyczne – kiszonek, jogurtu naturalnego, maślanki. Wpływają korzystnie na florę bakteryjną pochwy i zwiększają twoją odporność na infekcje.

K jak kwas mlekowy

Prawidłowa wydzielina pochwy dobrze chroni ją przed infekcjami, gdy panuje w niej odpowiednia równowaga między bakteriami i grzybami. Najważniejsze są tu pałeczki kwasu mlekowego, bo utrudniają rozwój bakterii beztlenowych, które sprzyjają stanom zapalnym. Dla zachowania odpowiedniego środowiska pochwy, warto więc sięgnąć po płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym lub profilaktycznie zastosować preparaty dopochwowe z probiotykami lub prebiotykami.

M jak menopauza

To trudny okres dla kobiecego organizmu. Przekłada się nie tylko na gorsze samopoczucie, problemy z wagą, wyglądem skóry i włosów, ale także skłonność do infekcji intymnych. Powodem tego są zaburzenia w błonie śluzowej pochwy i zachwianie jej flory bakteryjnej, które zmienia się z kwaśnego na zasadowy. Dlatego w czasie menopauzy i po niej szczególnie dbaj o higienę intymną i regularnie odwiedzaj ginekologa.

P jak podpaski

Najbezpieczniej stosować te tradycyjne i wymieniać je co 3-4 godziny lub wcześniej, gdy poczujesz się niekomfortowo. Lepiej unikaj podpasek zapachowych i tych określanych mianem superchłonnych. Zawarte w nich substancje mogą drażnić delikatne miejsca intymne, powodując uczucie swędzenia i pieczenia.

R jak ręcznik do miejsc intymnych

Do wycierania miejsc intymnych potrzebny jest osobny, mały ręcznik przeznaczony tylko dla ciebie i tylko do tego celu. Wycieraj się nim od przodu do tyłu, a po użyciu rozwieszaj, aby zawsze był suchy. Wymieniaj go na czysty i to jak najczęściej.

T jak tampony

To wygodne zabezpieczenie pod warunkiem, że będziesz je wymieniać co 3-4 godziny i wcześniej, gdy poczujesz że jest już przepełniony. Ale uwaga! Tampon hamuje wypływ krwi, która jest pożywką dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego zrezygnuj z tej ochrony, gdy masz skłonność do infekcji intymnych. Tampony nie są też polecane, gdy masz obfite miesiączki. Zalegająca z krwią złuszczona śluzówka może się wszczepiać w jajowody, powodując endometriozę. Kobiety noszące wkładkę wewnątrzmaciczną też nie powinny po nie sięgać, bo może się ona wysunąć razem z tamponem.

U jak ubranie

Zrezygnuj z legginsów i obcisłych spodni typu rurki. Skóra w nich się poci, a zawilgocone miejsca intymne łatwiej ulegają infekcjom. Noś tylko wygodną bieliznę z naturalnych materiałów, np. bawełny, a nie z tworzyw sztucznych. Ciekawostką jest też bielizna wykonana ze specjalnych włókien – merylu. Zapobiegają one namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów i nie niszczą naturalnej flory bakteryjnej. Zwykle meryl znajdziemy w bieliźnie sportowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij