Dolegliwości intymne mają wiele przyczyn. Niektóre z nich są poważne.

Pełna lista dolegliwości intymnych jest bardzo długa: od upławów i nieprzyjemnego zapachu po ból miednicy. Niektóre z tych objawów wskazują na niewielkie problemy – można sobie z nimi poradzić, stosując leki bez recepty. Inne natomiast wymagają wizyty lekarskiej i zastosowania odpowiedniego leczenia. Zapoznaj się z najczęstszymi dolegliwościami pochwowymi i kryteriami, które pomogą Ci ocenić, czy należy umówić się na wizytę do lekarza.

Zmiana wydzieliny

Wydzielina ze zdrowej pochwy jest przezroczysta, biała lub bladożółta, lepka bądź elastyczna. Jej ilość i konsystencja są uzależnione od pewnych czynników, np. cyklu menstruacyjnego, ciąży lub stosunku płciowego. Jeśli zauważysz nagłe lub znaczące zmiany w wydzielinie, dotyczące takich cech jak kolor, konsystencja (np. gęsta wydzielina przypominająca serek jest objawem zakażenia grzybiczego) lub ilość (mimo że obfitość wydzieliny zmienia się podczas owulacji lub stosunku płciowego, większa niż zwykle ilość może oznaczać infekcję), skontaktuj się z lekarzem.

Nieprzyjemny zapach.

Mimo że pochwa ma swój specyficzny zapach, każda woń, która odbiega od normy, może być powodem do niepokoju. Niektóre zapachy są charakterystyczne dla pewnych infekcji, np. rybi zapach oznacza bakteryjne zakażenie pochwy.

Świąd

Swędzenie to najczęściej objaw infekcji, takiej jak bakteryjne zakażenie pochwy lub grzybica. Świąd może być również wywołany przez podrażnienie lub uczulenie, np. spowodowane prezerwatywami. W takiej sytuacji kojąco zadziałają naturalne produkty łagodzące, które zregenerują skórę.

Pieczenie

Tak jak w przypadku swędzenia, pieczenie może być oznaką infekcji lub skutkiem podrażnienia. Jeśli stosujesz balsamy lub spraye do okolic intymnych, a po ich użyciu czujesz silne pieczenie, szybko zmyj pozostałości, by zmniejszyć podrażnienie. Zaprzestań stosowania tych kosmetyków.

Ból

Ból przy oddawaniu moczu często świadczy o zakażeniu dróg moczowych lub pochwy. Ból podczas stosunku płciowego może być również objawem infekcji lub endometriozy, jednak przede wszystkim wynika z suchości pochwy. Suchość pochwy najczęściej pojawia się w okresie menopauzy i po, kiedy poziom estrogenów jest niski. Powoduje to, że tkanki pochwy stają się cieńsza, tracą swoją elastyczność i naturalną lubrykację. Gdy pochwa nie jest odpowiednio nawilżona, tarcie w czasie penetracji może uszkodzić tkanki. A to powoduje ból lub nawet prowadzi do zakażenia. Jeśli odczuwasz suchość pochwy, spróbuj użyć nawilżaczy lub lubrykantów dopochwowych, co złagodzi objawy. Nawilżacz stosuje się każdego dnia i daje on długotrwały efekt łagodzący ból i uczucie tarcia. Lubrykant działa krótko i używa się go przed stosunkiem.

Dolegliwości intymne występują z powodu wielu przyczyn. Niektóre z nich są poważne, a inne nie. Jeśli zauważysz wymienione objawy lub jakiekolwiek inne nietypowe zmiany, zawsze skontaktuj się z lekarzem, by ustalić odpowiednie leczenie.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij