Zarówno bakteryjne zakażenie pochwy, jak i zakażenie grzybicze charakteryzuje się nieprawidłową wydzieliną. Jednak jej wygląd zdecydowanie się różni.

Bakteryjne zakażenie pochwy i zakażenie grzybicze to dwie najczęściej występujące infekcje dróg rodnych. Przez wiele lat dolegliwości intymne łączono przede wszystkim z grzybicą, która została lepiej poznana, a jej leczenie dokładniej opracowane. Niestety do tej pory u wielu osób panuje błędne przekonanie, że jakiekolwiek upławy, swędzenie i ból okolic intymnych wywołują grzyby Candida.

Dzisiaj wiadomo, że bakteryjne zakażenie pochwy występuje prawie tak samo często jak grzybica. Pojawia się u 1/3 kobiet. Należy jednak pamiętać, że infekcję tę leczy się w zupełnie inny sposób niż grzybicę pochwy. Odpowiednie leczenie można zastosować jedynie wtedy, gdy choroba zostanie właściwie zdiagnozowana.

BV Przeciw Candida

Różne objawy

Jednym z objawów obu infekcji intymnych jest nieprawidłowa wydzielina. Jednak jej wygląd zdecydowanie się różni. Bakteryjnemu zakażeniu pochwy towarzyszy rzadka, wodnista, szara lub biała wydzielina o specyficznym rybim zapachu. Grzybica natomiast charakteryzuje się gęstą, białą wydzieliną przypominającą serek o słabo wyczuwalnym drożdżowym zapachu.

Kobiety, u których rozwinęła się grzybica, zwykle odczuwają silne swędzenie i podrażnienie, czasami także ból podczas stosunku lub przy oddawaniu moczu. Skóra sromu jest różowa lub czerwona, niekiedy z plamami. Natomiast bakteryjnemu zakażeniu pochwy często towarzyszą podrażnienie i ból, rzadziej swędzenie. Poziom pH środowiska pochwy również jest inny w przypadku bakteryjnego zakażenia pochwy i zakażenia grzybiczego. Prawidłowe pH pochwy jest kwasowe. W przypadku bakteryjnego zakażenia pochwy staje się ono bardziej zasadowe. Natomiast grzybica nie ma wpływu na kwasowość środowiska pochwy. Ta różnica stanowi podstawę dla dostępnych bez recepty testów diagnozujących zakażenia pochwowe.

Samodiagnoza

Żadna z tych dwóch dolegliwości nie jest uznawana za chorobę. Traktuje się je raczej jako zaburzenie równowagi flory bakteryjnej pochwy. Jednak różnica między bakteryjnym zakażeniem pochwy a zakażeniem grzybiczym nie zawsze jest oczywista. Czasami również towarzyszące zakażeniom objawy można błędnie uznać za symptomy innych poważniejszych problemów. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady lekarza.

Różne metody leczenia

Bakteryjne zakażenie pochwy leczy się antybiotykami i chemioterapeutykami lub naturalnymi preparatami, które przywracają równowagę flory bakteryjnej pochwy. Antybiotykoterapia ma duży wpływ na mikroflorę pochwy, ponieważ działa również na dobre bakterie (Lactobacillus). Antybiotyki lub chemioterapeutyki powodują również nieprzyjemne działania niepożądane, a bakteryjne zakażenie pochwy leczone antybiotykami często nawraca.

Preparaty naturalne mają za zadanie przywrócić prawidłową florę bakteryjną pochwy. W przeciwieństwie do antybiotyków, które zabijają zarówno patogenne (szkodliwe), jak i dobre bakterie, nie naruszają jej równowagi. Grzybicę również można leczyć środkami przeciwgrzybiczymi lub naturalnymi preparatami (np. z prebiotykami) stymulującymi rozwój bakterii Lactobacillus i przywracającymi równowagę flory w pochwie. Gdy wybierzesz leczenie naturalnymi preparatami dostępnymi bez recepty, a objawy nie ustąpią, odwiedź lekarza.

Dowiedz się więcej o bakteryjnym zakażeniu pochwy

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij