Należy pamiętać, że skóra pokrywająca okolice intymne jest cienka i bardzo delikatna. Zbyt częste mycie, wycieranie lub używanie silnych detergentów może spowodować podrażnienie i infekcje.

Nadgorliwość w przestrzeganiu zasad higieny intymnej może spowodować wiele szkód. Brzmi to kontrowersyjnie, ale taka jest prawda. Dlatego warto upewnić się, że znamy podstawowe zasady prawidłowego dbania o czystość okolic intymnych.

Często się zdarza, że kobiety szkodą swemu zdrowiu, uważając, że prawidłowa higiena intymna opiera się na zasadzie „im więcej, tym lepiej”. Dowiedzmy się, dlaczego w tym przypadku jest odwrotnie.

Mechanizmy ochronne organizmu

Pochwa jest „domem” dla miliona bakterii żyjących w harmonii i niepowodujących żadnych problemów. Tak się dzieje, gdy zachowana jest równowaga między pożytecznymi i szkodliwymi bakteriami. Ale kiedy tych dobrych bakterii jest mniej, złe zaczynają gwałtownie się namnażać. Nadmierny przyrost złych bakterii prowadzi do infekcji intymnych i ich nieprzyjemnych objawów, takich jak upławy, charakterystyczny rybi zapach, pieczenie, świąd, podrażnienie. Infekcję pomoże zatrzymać odwrócenie procesu – zmniejszenie liczby złych bakterii i pobudzenie rozwoju dobrych. Sprzyja temu m.in. prawidłowa higiena intymna.

Warto dodać, że nasza skóra pełni funkcję ochronną. Jej powierzchnia pokryta jest lipidowym płaszczem ochronnym. Ta warstwa chroni wnętrze ciała przed podrażnieniem i zakażeniami. Można ją łatwo uszkodzić za pomocą silnych detergentów czy nawet zwykłego mydła. Te produkty są szczególnie szkodliwe są dla delikatnych okolic intymnych. Pozostawiają je bez zabezpieczenia, co sprzyja wnikaniu chorobotwórczych drobnoustrojów i zwiększa ryzyko infekcji intymnych .

Ważna zasada – mniej znaczy więcej

Należy pamiętać, że skóra pokrywająca okolice intymne jest cienka i bardzo delikatna. Zbyt częste jej mycie, wycieranie lub używanie silnych środków myjących nie służy naszej higienie intymnej i może powodować podrażnienie oraz infekcje. Podmywajmy się więc raz-dwa razy dziennie ciepłą wodą oraz łagodnymi środkami do higieny intymnej, które nie zawierają aromatów ani substancji drażniących. Dokładnie osuszajmy miejsca intymne miękkim i czystym ręcznikiem – delikatnie go przykładając, bez pocierania skóry.

Jeśli czujemy potrzebę, aby myć się częściej niż raz dziennie – szczególnie podczas miesiączki, po ćwiczeniach fizycznych lub gdy nadmiernie się pocimy – miejmy pod ręka bezzapachowe chusteczki do higieny intymnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij