Najczęściej występujące infekcje pochwowe to bakteryjne zakażenie pochwy i zakażenie grzybicze (znane również jako drożdżyca lub kandydoza).

Większość kobiet wie, jak dbać o higienę intymną. Powszechnie znane są zasady: „pochwa oczyszcza się sama”, „nie myj okolic intymnych mydłem”, „noś bawełnianą bieliznę” i „zawsze podcieraj się od przodu do tyłu”. Uważa się, że prawidłowa higiena okolic intymnych może zapobiec dolegliwościom. Jednak czy to jest prawda?

Przyczyny dolegliwości intymnych

Najczęściej występujące zakażenia pochwowe to bakteryjne zakażenie pochwy i zakażenie grzybicze (znane również jako drożdżyca lub kandydoza). Jeśli doświadczasz dolegliwości intymnych, zwykle ich przyczyną są wymienione choroby.

Bakteryjne zakażenie pochwy to infekcja wywołana przez nadmierny wzrost liczby szkodliwych bakterii w pochwie. Objawy zakażenia to charakterystyczny rybi zapach i rzadka szarobiała wydzielina. Infekcje grzybicze wywołuje nadmiar komórek grzybów w pochwie lub na zewnętrznych okolicach intymnych. Najczęściej występujące symptomy zakażenia to: gęsta biała wydzielina (przypominająca serek) i swędzenie.

Równie nieprzyjemne dolegliwości powoduje zarówno bakteryjne, jak i grzybicze zakażenie pochwy. Zdarza się, że dyskomfort ustępuje samoistnie, jednak dopiero po pewnym czasie. Obie infekcje można leczyć lekami lub naturalnymi preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Więcej informacji na temat leczenia zakażeń pochwowych znajduje się tutaj.

Wpływ higieny intymnej

Mimo że dokładne przyczyny przerostu grzybów lub bakterii w pochwie nie są znane, istnieją pewne czynniki, które mogą zahamować ich rozwój. Jednym z nich jest higiena. Oto kilka wskazówek dotyczących prawidłowego dbania o miejsca intymne:

  • Do mycia zewnętrznych okolic intymnych wystarczy ciepła woda. Możesz również użyć łagodnego płynu do higieny intymnej, np. z naturalnymi składnikami.
  • Po kąpieli (tak w wannie, jak i w basenie) zawsze dokładnie osusz okolice intymne.
  • Noś bawełnianą bieliznę i unikaj stringów.
  • Nie drap się, nawet jeśli odczuwasz swędzenie.

Czy higiena intymna zapobiega zakażeniom intymnym?

Niektóre kobiety mimo prawidłowej higieny intymnej i tak doświadczają dolegliwości wynikających z występowania u nich infekcji dróg rodnych. Nieprawidłowe dbanie o czystość miejsc intymnych może zwiększyć ryzyko dolegliwości, jednak prawidłowa higiena nie jest niestety gwarancją uniknięcia problemów. Większość zakażeń pochwowych spowodowanych jest bowiem przez czynniki niezwiązane z higieną.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij