Podczas miesiączki ciało, tak jak zawsze, produkuje w pochwie wydzielinę oraz prawidłową florę bakteryjną.

Wiele kobiet podczas miesiączki stosuje tampony. Nie jest to dziwne. Są one niewidoczne i pozwalają prowadzić aktywny tryb życia. Ostatnio w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja o tym, czy tampony są na pewno bezpieczne dla zdrowia. Przeczytaj, a dowiesz się więcej.

Czy tampony są bezpieczne?

Obecnie nie istnieją żadne badania ani dowody na to, że tampony mają bezpośredni negatywny wpływ na zdrowie. Częsta zmiana tamponów i odpowiednia higiena okolic intymnych pozwala uniknąć problemów ze zdrowiem.

Zazwyczaj tampony wykonane są z mieszanki bawełny i wiskozy połączonej z plastikiem oraz innymi materiałami syntetycznymi oraz chemicznymi, które zapewniają chłonność. Tak samo jak w przypadku innych produktów, możesz wybrać organiczne, niewybielane tampony bawełniane lub kubeczki menstruacyjne wielokrotnego użytku, które są bardziej przyjazne dla środowiska.

Jak często zmieniać tampony?

Pochwa najlepiej oczyszcza się sama. W zdrowej pochwie znajduje się mikroflora oraz wydzielina regulujące odczyn pH i utrzymujące go na poziomie, który uniemożliwia rozwój szkodliwych bakterii.

Podczas miesiączki ciało, tak jak zawsze, produkuje w pochwie wydzielinę oraz prawidłową florę bakteryjną. Tampony są zaprojektowane tak, aby wchłaniać jak najwięcej wilgoci. Oprócz krwi miesiączkowej wchłaniają jednak także naturalnie występujące w pochwie bakterie i wydzielinę. Może to wpłynąć negatywnie na zdolność pochwy do samooczyszczania oraz regulacji poziomu pH, a co za tym idzie, doprowadzić do podrażnienia, a nawet infekcji.

Tampony należy zmieniać co 3-4 godziny, przed snem i natychmiast po przebudzeniu rano.

Wybieraj tampony o chłonności odpowiadającej obfitości krwawienia

To bardzo ważne, aby tampon odpowiadał obfitości krwawienia. Tampon o zbyt dużej chłonności, który pozostaje w pochwie zbyt długo, to doskonała pożywka dla bakterii. Jeśli zauważysz, że wydzielina z pochwy zmieniła kolor, konsystencję lub zapach, natychmiast zrezygnuj z tamponów. Nigdy nie używaj ich, jeśli masz upławy, to może tylko pogorszyć sytuację i spowodować poważniejszą infekcję.

Odpowiednia higiena intymna podczas miesiączki to podstawa. Przydatny może okazać się łagodny środek myjący do higieny intymnej lub irygacja delikatnym płynem bez właściwości antyseptycznych. Zdecydowanie unikaj mydeł o odczynie zasadowym lub perfumowanych. Mogą one zaburzyć lekko kwaśne środowisko pochwy. Delikatne mycie okolic intymnych oraz częsta zmiana tamponów lub podpasek pozwoli uniknąć problemów ze zdrowiem intymnym.

Czym jest zespół wstrząsu toksycznego?

W latach 80. zespół wstrząsu toksycznego (TSS) związany ze stosowaniem tamponów wzbudzał wiele obaw. Od tamtego czasu producenci znacznie ulepszyli swoje produkty, a poziom wiedzy na temat zdrowia intymnego wzrósł. Na szczęście zespół wstrząsu toksycznego występuje rzadko.

Zespół wstrząsu toksycznego wywoływany jest przez gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) oraz paciorkowca (Streptococcus pyogenes). Bakterie te mnożą się bardzo szybko i dostają do krwioobiegu. Większość ludzi wytwarza przeciwciała, które chronią ich przed toksynami, jednak w rzadkich przypadkach dochodzi do zespołu wstrząsu toksycznego.

Czy tampony powodują wstrząs toksyczny?

Trzeba podkreślić, że tampony nie wywołują zespołu wstrząsu toksycznego, ale mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Związek pomiędzy stosowaniem tamponów a wystąpieniem zespołu wstrząsu toksycznego nie jest do końca wyjaśniony, ale zbyt chłonny tampon, który pozostaje w pochwie zbyt długo, może stwarzać ryzyko. Zespół wstrząsu toksycznego może zostać wywołany nie tylko przez stosowanie tamponów, ale także przez rany na skórze, operację lub poród, materiały opatrunkowe, zbyt długo używane gąbki antykoncepcyjne diafragmy (krążki dopochwowe).

Objawy zespołu wstrząsu toksycznego przypominają grypę, dlatego rozpoznanie nie jest proste. Mogą one pojawić się nagle. Jeżeli stosujesz tampony i obawiasz się, że zachorowałaś, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij