Bakteryjne zakażenie pochwy u kobiet ciężarnych może wywołać poważne powikłania, dlatego leczenie należy rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu choroby.

Ciąża to czas zmian i wytężonej pracy całego organizmu. Ciało kobiety nie szczędzi wysiłków, by mogło rozwijać się w nim nowe życie, a jednocześnie przygotowuje się do porodu, karmienia piersią i opieki nad maleństwem. Mimo, że dla przyszłej mamy jest to czas radosnego oczekiwania, powinna ona bacznie zwracać uwagę na niepokojące sygnały organizmu, także te dotyczące zdrowia intymnego.

Zmiany hormonalne, a dolegliwości

Zdarza się, że szybkie zmiany, w tym zmiany poziomu hormonów, powodują u ciężarnej różne dolegliwości i ból. Niektóre infekcje i choroby, występujące podczas tych szczególnych miesięcy wpływają także na przebieg ciąży, rozwój dziecka lub przebieg porodu. Do infekcji tego typu należy np. bakteryjne zakażenie pochwy. Może powodować ono u kobiet ciężarnych poważne powikłania, dlatego leczenie należy rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu.

Objawy bakteryjnego zakażenia pochwy

Warto zdać sobie sprawę, że jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości intymnych. Jej główną przyczyną jest zaburzenie równowagi flory bakteryjnej pochwy. Przy takiej infekcji intymnej mogą występować w różnym natężeniu następujące objawy: biała lub szara wydzielina, charakterystyczny nieprzyjemny zapach z pochwy przypominający woń ryby, podrażnienie i ból okolic intymnych. Gdy w ciąży zauważymy u siebie takie objawy, niezwłocznie skonsultujmy się z lekarzem. Schorzenie może bowiem mieć poważne konsekwencje, i wiązać się np. z ryzykiem wcześniejszego porodu.

Leczenie schorzenia u ciężarnych

Dolegliwości intymne u kobiet w ciąży zawsze wymagają konsultacji z ginekologiem. Kierując się dobrem przyszłej mamy i dziecka, dobierze on odpowiednią i bezpieczną kurację. Trzeba bowiem pamiętać, że przyjmowanie leków w ciąży jest bardzo ograniczone. Wielu preparatów nie wolno stosować ze względu na ich wpływ na rozwój i zdrowie płodu.

W leczeniu bakteryjnego zakażenia pochwy stosuje się leki na receptę, takie jak np. metronidazol, który jest chemioterapeutykiem. Alternatywą dla tej terapii, zwłaszcza na etapie początkowym, są naturalne preparaty przywracające niskie, kwasowe pH i równowagę flory bakteryjnej pochwy. Nie należy ich jednak stosować na własną rękę, tylko zawsze poradzić się lekarza.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij