Na podstawie wyników przeprowadzonych badań i nasilenia objawów ginekolog przepisze nam odpowiednią kurację, dobierając rodzaj i dawkę leków.

Upławy o charakterystycznym zapachu, którym dodatkowo towarzyszą dolegliwości, takie jak świąd pochwy i miejsc intymnych są objawem zakażenia bakteryjnego. Lepiej go nie bagatelizować, bo bywa bardzo nieprzyjemne i lubi powracać. Dowiedzmy się zatem, jak je skutecznie wyleczyć i uniknąć kłopotów w przyszłości.

Skąd te upławy o rybim zapachu

W pochwie żyje wiele różnych bakterii, które stanowią naturalną florę bakteryjną miejsc intymnych. Gdy między bakteriami istnieje równowaga, nie ma mowy o upławach czy nieprzyjemnych dolegliwościach miejsc intymnych. Gorzej, gdy ta równowaga zostaje z jakiś powodów zachwiana. Zmniejsza się wtedy liczba pałeczek kwasu mlekowego. Są one bardzo cenne, bo zapewniają środowisku pochwy kwaśny odczyn, który działa jak tarcza ochronna przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Przy zachwianej równowadze do głosu mogą dojść bakterie beztlenowe, głównie gardnerella vaginalis. Zaczynają one gwałtownie się namnażać, wywołując bakteryjne zakażenie pochwy zwane waginozą pochwy. Na bieliźnie zauważamy wtedy żółtą, białoszarawą lub białą wydzielinę. Jest ona rzadka i wodnista. O tym, że mamy do czynienia z atakiem bakterii przesądza charakterystyczny rybi zapach upławów. Co więcej, produkowane przez bakterie beztlenowe toksyny podrażniają delikatną śluzówkę okolic intymnych. Dlatego dodatkowo narzekamy na świąd pochwy, któremu często towarzyszy pieczenie oraz ból nasilający się w trakcie oddawania moczu. Nieprzyjemne dolegliwości dokuczają nam zwłaszcza przed miesiączką.

Trafna diagnoza

Upławy i świąd miejsc intymnych to nie powód do paniki. Choć te dolegliwości często znikają same, trwających kilka dni problemów zdrowotnych lepiej nie bagatelizować i pójść po poradę do ginekologa. Takich dokuczliwych objawów nie trzeba się wstydzić, bo są one bardzo powszechne. Lepiej za to dobrze przygotować się do rozmowy z lekarzem. W trakcie wywiadu wypyta nas szczegółowo o rodzaj upławów – ich kolor, konsystencję, zapach, towarzyszące dolegliwości i czas ich trwania. Zapyta nas także o przebyte infekcje pochwy i ewentualne choroby weneryczne w przeszłości. Następnie w trakcie badania ginekologicznego lekarz może za pomocą papierka lakmusowego sprawdzić kwasowość środowiska pochwy. Odczyn pH większy niż 4,5 to jeden z objawów bakteryjnego zakażenia pochwy. Ginekolog może też pobrać próbkę wydzieliny i obejrzeć ją pod mikroskopem. Obecność komórek jeżowych to dowód, że zaatakowały nas właśnie bakterie beztlenowe.

Skuteczne leczenie

Na podstawie wyników przeprowadzonych badań i nasilenia objawów ginekolog przepisze nam odpowiednią kurację, dobierając rodzaj i dawkę leków. W leczeniu rozwiniętej infekcji stosuje się chemioterapeutyki lub antybiotyki – w formie dopochwowych lub doustnych tabletek lub kapsułek. Przy zażywaniu chemioterapeutyków należy zrezygnować z alkoholu, ponieważ może to narazić nas na nieprzyjemne kłopoty żołądkowe – bóle brzucha i nudności. Pamiętajmy również, że zaleconą kurację należy przeprowadzić do końca, nawet jeżeli objawy ustąpią. Przy początkowych objawach bakteryjnego zakażenia pochwy warto sięgnąć po sprawdzone klinicznie, naturalne preparaty, które szybko złagodzą pierwsze objawy zakażenia, bez działań niepożądanych. Ginekolodzy zalecają, aby w trakcie leczenia zrezygnować ze współżycia. Często doradzają też, by leki przyjmował również nasz partner. Zwykle po tygodniu od zakończenia przyjmowania leków lekarz zaleci nam kontrolną wizytę. Wykaże ona czy zakażenie zostało skutecznie wyleczone czy też kuracja wymaga kontynuowania. Warto pamiętać, że antybiotyki i chemioterapeutyki mogą zaburzać florę bakteryjną pochwy i ją wyjaławiać. Istnieje wtedy ryzyko nawrotów lub pojawienia się grzybicy pochwy. Aby skutecznie zapobiec takim kłopotom, już w trakcie przyjmowania leków lub bezpośrednio po zakończeniu kuracji warto sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty wspomagające odbudowę korzystnej flory bakteryjnej w pochwie. Preparaty z prebiotykami, probiotykami lub polisacharydami z aloesa pomogą przywrócić neutralne pH pochwy i wesprą namnażanie korzystnych bakterii Lactobacillus. Dzięki temu szybciej pozbędziemy się upławów i przykrych dolegliwości miejsc intymnych oraz zapobiegniemy dolegliwościom w przyszłości.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij