Leczenie suchości pochwy jest bardzo ważne nie tylko ze względu na zdrowie fizyczne kobiety, ale również z uwagi na jej stan emocjonalny i jej związek.

Choć powszechnie wiadomo, że suchość pochwy jest jednym z objawów menopauzy, może jednak dotyczyć kobiet w każdym wieku. Inne przyczyny tej dolegliwości to zmiany hormonalne występujące po porodzie lub w okresie karmienia piersią, terapia nowotworowa lub przyjmowanie niektórych leków.

Dolegliwość może być również spowodowana życiem w stresie, ciągłym niepokojem, zbyt intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, nadużywaniem alkoholu i kofeiny oraz paleniem papierosów. To dolegliwość, która poważnie wpływa na jakość życia. Leczenie suchości pochwy jest bardzo ważne, nie tylko ze względu na nasze zdrowie fizyczne i samopoczucie, ale również z uwagi na życie osobiste i stan emocjonalny. Wyróżniamy dwie najczęstszych metody leczenia tej dolegliwości.

Leczenie estrogenami

Z suchością pochwy związany jest spadek estrogenów – hormonów, które odpowiadają za nawilżanie i uelastycznianie tkanek pochwy. Wiele terapii leczniczych opartych jest więc na wyrównaniu obniżonego poziomu estrogenów. Terapia hormonalna może być podawana doustnie (szczególnie jeśli występują inne objawy menopauzy), miejscowo (plastry hormonalne) lub dopochwowo.

Dopochwowe leczenie estrogenami polega na zastosowaniu krążka uwalniającego estrogeny, tabletek lub kremu. Należy jednak pamiętać, że terapia hormonalna często niesie za sobą niebezpieczeństwo efektów niepożądanych. Zanim rozpoczniemy leczenie, warto więc porozmawiać z lekarzem i zapytać go o skuteczne i bezpieczne metody alternatywne.

Leczenie środkami bez estrogenów

Oprócz terapii hormonalnej możemy, sięgnąć po nawilżacze dopochwowe. Ich regularne stosowanie pomaga nawilżyć i uelastycznić tkanki pochwy. Nawilżacze złagodzą również dolegliwości, takie jak podrażnienie, pieczenie czy obrzęk.

Kobiety odczuwają ból podczas stosunku, jeśli nie są wystarczająco podniecone. Wtedy ilość wydzieliny jest niewielka i może dochodzić do otarć czy podrażnień podczas penetracji. Warto więc w takiej sytuacji sięgnąć po lubrykanty, które pomogą zmniejszyć uczucie tarcia podczas penetracji i uniknąć bólu podczas stosunku. Preparaty te produkowane są na bazie wody, silikonu lub oliwki. Warto przy tym pamiętać, by lubrykantów na bazie oliwki nie używać wraz z prezerwatywą, ponieważ powodują jej pęknięcie.

Główna różnica między lubrykantami a środkami nawilżającymi polega na tym, że środki nawilżające mają dłuższy czas działania. Lubrykanty stosowane są tuż przed stosunkiem, by chwilowo złagodzić ból i tarcie.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij