W większości przypadków ból podczas stosunku odczuwany przez kobietę spowodowany jest suchością pochwy. Taka dolegliwość może wystąpić przy zmianach hormonalnych, czyli w okresie ciąży, karmienia piersią czy menopauzy.

Dysfunkcję seksualną objawiającą się bólem podczas współżycia nazywa się dyspareunią. Ból może być łagodny lub silny, jednak niezależnie od natężenia, sprawia, że seks przestaje być przyjemny. Taka sytuacja zwykle negatywnie wpływa na życie intymne pary oraz znacznie obniża samopoczucie kobiety. Dlatego ważne jest, aby poznać przyczyny bólu podczas stosunku płciowego i nauczyć się mu zapobiegać.

W większości przypadków ból podczas stosunku spowodowany jest suchością pochwy. Taka dolegliwość może wystąpić przy zmianach hormonalnych, czyli w okresie ciąży, karmienia piersią lub menopauzy. Jeżeli para nie zaangażuje się odpowiednio w grę wstępną i kobieta nie jest podniecona, pochwa pozostaje sucha i stosunek jest bolesny.

Przyczyny suchości pochwy

Powodem suchości pochwy podczas menopauzy, ciąży lub karmienia piersią jest spadek poziomu estrogenów. Estrogeny to żeńskie hormony płciowe, które odpowiadają m.in. za grubość, elastyczność i nawilżenie ścian pochwy. Gdy poziom estrogenów maleje, ściana pochwy staje się cieńsza i mniej elastyczna, a lubrykacja bardziej ograniczona. Powoduje to suchość pochwy i uszkodzenia tkanek podczas penetracji, co skutkuje bólem, a często też stanem zapalnym.

Kobiety które narzekają na suchość pochwy, powinny używać środków nawilżających lub lubrykantów dopochwowych. Przynoszą one ulgę i gwarantują bezbolesny stosunek. Oba te środki różnią się działaniem. Środki nawilżające stosuje się codziennie, by zapewnić stałe nawilżenie pochwy. Dzięki temu znacznie podnosi się nasz komfort życia, możemy np. do woli korzystać z wszelkich form aktywności fizycznej bez obawy o otarcia, podrażnienia i inne dolegliwości intymnych. Lubrykanty natomiast przeznaczone są do użycia przed stosunkiem płciowym, a ich działanie jest krótkotrwałe.

Inne dolegliwości

Jeżeli bólowi podczas stosunku towarzyszą inne dolegliwości, takie jak swędzenie, pieczenie i obrzęk oraz grudkowata wydzielina, może to świadczyć o grzybiczym zakażeniu pochwy. Ból pojawia się również przy bakteryjnym zakażeniu pochwy. W obu przypadkach należy unikać współżycia do momentu wyleczenia infekcji i zagojenia się uszkodzonej tkanki. Dlatego jeżeli podejrzewamy u siebie jedno z tych schorzeń, skontaktujmy się z lekarzem. Oprócz przepisanych leków, warto sięgnąć po prebiotyki lub probiotyki, które stymulują rozwój dobrych bakterii w pochwie.

Do bólu podczas stosunku dochodzi także w wyniku niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, gdy cierpimy na endometriozę lub zapalenie narządów macicy lub gdy zbyt wcześnie rozpoczęłyśmy współżycie po porodzie lub operacji macicy. Do bólu często dochodzi także, gdy nacięcie krocza po porodzie źle się goi lub doszło do otarcia w trakcie porodu. Warto też wspomnieć o barierach psychicznych negatywnie rzutujących na współżycie, takich jak niepewność swojego wyglądu fizycznego, strach przed związkami, stany depresyjne. One też mogą być powodować ból i ograniczać nasze zadowolenie z seksu.


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij