Główną przyczyną powstawania zakażeń pochwy jest zaburzenie równowagi jej flory bakteryjnej.

Upławy, swędzenie warg sromowych, pieczenie, ból lub nieprzyjemny zapach z pochwy to dolegliwości najczęściej spowodowane zakażeniami pochwy. Powszechnie występującymi schorzeniami są bakteryjne zakażenie pochwy i grzybicze zakażenie pochwy. Oba te schorzenia powstają wskutek zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy.

Charakterystyczne objawy

Objawy bakteryjnego zakażenia pochwy to pieczenie i ból w okolicach intymnych oraz rzadsza szara lub biała wydzielina. Towarzyszy jej nieprzyjemny zapach z pochwy i okolic intymnych o charakterystycznym rybim zapachu. Natomiast objawami grzybiczego zakażenia pochwy są: podrażnienie miejsc intymnych, swędzenie warg sromowych oraz gęsta biała wydzielina przypominająca serek. Wyróżnia ją woń drożdży.

Jakie są przyczyny zakażenia pochwy

Główną przyczyną powstawania infekcji intymnych jest zaburzenie równowagi flory bakteryjnej. Gdy liczba dobrych bakterii wewnątrz pochwy maleje, szkodliwe bakterie i grzyby zaczynają się szybko namnażać, co sprzyja dolegliwościom intymnym.

Równowaga bakteryjna flory pochwy może być zaburzona w trakcie lub po antybiotykoterapii.

Same często nie zdajemy sobie sprawy, że infekcjom intymnym mogą sprzyjać niektóre preparaty kosmetyczne i do higieny, takie jak płyny do kąpieli, balsamy do ciała, mydła. Winę za to ponoszą zawarte w nich alergeny np. sztuczne barwniki, substancje zapachowe oraz silne detergenty.

Dolegliwości pojawiają się również w wyniku działania substancji drażniących i alergenów znajdujących się w środkach piorących, płynach do zmiękczania tkanin, a nawet w preparatach chemicznych stosowanych do farbowania ubrań. Zdarza się, że noszenie bielizny syntetycznej oraz używanie tamponów czy wkładek higienicznych zawierających aromaty lub barwniki także wywołuje podrażnienia i sprzyja zakażeniom pochwy.

Dolegliwości intymne mogą być również spowodowane zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.

Gdy winne są hormony

Zdrowiem intymnych kobiet w dużej mierze kierują hormony i to one często są odpowiedzialne za zakażenia pochwy. Tuż po menstruacji, w czasie ciąży lub karmienia piersią oraz w okresie menopauzy dochodzi do obniżenia poziomu estrogenów. Skutkiem tego jest zmniejszenie naturalnego nawilżenia ścianek pochwy. Staje się ona sucha, a przez to podatna na uszkodzenia w czasie stosunku oraz działanie chorobotwórczych drobnoustrojów i wszelkie infekcje. Wtedy odczuwamy ból podczas stosunku, zauważamy nietypową wydzielinę z pochwy, niepokoimy się pieczeniem i swędzeniem warg sromowych. Takie objawy infekcji intymnej powinnyśmy jak najszybciej skonsultować z ginekologiem.

Nieleczone dolegliwości sprzyjają nawrotom i mogą wywoływać poważne powikłania zdrowotne.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij