Leki i preparaty do leczenia grzybicy pochwy często można kupić bez recepty. Są to kremy z klotrimazolem, prebiotyki, probiotyki i inne naturalne preparaty.

To schorzenie pochwy, zwane kandydozą lub drożdżycą, jest jednym z najczęściej występujących. Objawy infekcji rozpoznamy bez trudu. To gęsta biała wydzielina przypominająca serek, silne zaczerwienienie oraz swędzenie okolic intymnych i pochwy. Swędzenie często zmusza nas do drapania miejsc intymnych. Jest to nie tylko bardzo krępujące, ale także prowadzi do dodatkowego podrażnienia, skutkującego pieczeniem przy oddawaniu moczu lub podczas stosunku.

Samodzielne leczenie

Leki i preparaty do leczenia grzybiczego zakażenia pochwy można kupić bez recepty. Są to kremy z klotrimazolem, prebiotyki, probiotyki i inne naturalne preparaty. Jeśli uda nam się właściwie postawić diagnozę, możemy bez konieczności wizyty u lekarza same spróbować poradzić sobie z tą infekcją. Zwłaszcza, jeśli zaczniemy działać na jej początkowym etapie. Zdarza się jednak, że objawy charakterystyczne dla kandydozy są wynikiem innych dolegliwości (np. suchości pochwy, zakażenia bakteryjnego pochwy) lub maskują poważną chorobę przenoszoną drogą płciową. Dlatego przy jakichkolwiek wątpliwościach warto zasięgnąć porady ginekologa. Taka konsultacja pomoże bowiem uniknąć dodatkowych problemów związanych także ze zdrowiem partnera.

Jak złagodzić objawy kandydozy

Powodem grzybiczego zakażenia pochwy są grzyby o nazwie candida albicans. Gdy się namnażają, odczuwamy nieprzyjemny zapach z pochwy i okolic intymnych, który przypomina woń drożdży. Jednak bardziej dokuczliwe niż sam zapach jest ciągłe swędzenie okolic intymnych i pochwy oraz ich drażliwość. Negatywnie wpływa to na nasze codziennie funkcjonowanie, utrudnia oddawanie moczu, nie pozwala przez dłuższy czas siedzieć w jednej pozycji czy nosić obcisłe spodnie. Ponadto obniża jakość życia seksualnego. Gdy udamy się po poradę do ginekologa, najpierw przeprowadzi on szczegółowy wywiad i pobierze wymaz z pochwy. Jeśli okaże się, że przyczyną naszych dolegliwości jest grzybicze zakażenie pochwy, przepisze leki antygrzybicze. Doradzi też, co pomoże złagodzić uciążliwe swędzenie i podrażnienie. Ulgę przyniosą naturalne preparaty chłodzące. Leczenie warto też uzupełnić o stosowanie naturalnych preparatów dopochwowych z prebiotykami lub probiotykami. W czasie kuracji trzeba też ściśle przestrzegać zasad prawidłowej higieny okolic intymnych. Należy podmywać się dwa razy dziennie z użyciem specjalnego żelu do higieny intymnej. Do osuszania miejsc intymnych używamy osobnego ręcznika przeznaczonego tylko do tego celu. Unikamy wszelkich środków, które mogłyby niepotrzebnie nasilić świąd, takich jak zapachowe wkładki higieniczne i pachnący papier toaletowy. I jeśli to możliwe śpimy bez bielizny…

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij