Para jest naprawdę bardzo gorąca, jej temperatura przekracza często punkt wrzenia! Ryzyko poparzenia sromu i tkanki pochwy jest bardzo wysokie.

Nasiadówka pochwy, to starożytna praktyka polegająca na tym, że kobieta kuca lub siada nad parującą wodą z dodatkiem ziół (np. bylicy, rozmarynu, piołunu czy bazylii). Nasiadówka to rytuał oczyszczający i energetyzujący, mający na celu zrównoważenie kobiecej gospodarki hormonalnej. Jednak zdania na temat oczyszczania pochwy poprzez irygacje i inne tego typu techniki, np. nasiadówkę, są wśród lekarzy podzielone. Powodem tego jest fakt, że pochwa tak naprawdę najskuteczniej oczyszcza się sama, a inwazyjne metody oczyszczania mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. Gwyneth Paltrow na swojej stronie, którą odwiedza wiele internautek, bardzo zachwalała stosowanie nasiadówek, my jednak nie jesteśmy przekonani do tej metody. Oto dlaczego.

Czy warto ryzykować stosowanie sauny?

Raczej nie.

Para jest naprawdę bardzo gorąca, jej temperatura przekracza często punkt wrzenia! Ryzyko poparzenia sromu i tkanki pochwy jest bardzo wysokie. Takie poparzenie jest niezwykle bolesne i nieprzyjemne, a dodatkowo może prowadzić do infekcji w miejscu poparzenia. Nieprawidłowe nakierowanie strumienia pary może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko sromu, ale także całej okolicy krocza – odbytu i cewki moczowej. Jest to bardzo bolesne i może skutkować dalszymi komplikacjami.

Oczyszczanie pochwy za pomocą pary wysusza i zaburza naturalną florę bakteryjną okolic intymnych. Suchość pochwy to nieprzyjemna dolegliwość, natomiast zaburzona flora bakteryjna może prowadzić do powikłań drobnoustrojowych, np. obrzęków, swędzenia, podrażnienia, zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych.

Rzekome zrównoważenie gospodarki hormonalnej jest raczej mało prawdopodobne. Hormony nie są produkowane przez pochwę czy macicę, a para nie ma szans dotrzeć do jajników, aby mieć wpływ na wydzielane z nich hormony.

Skuteczność pary jako środka oczyszczającego macicę jest również wątpliwa. Mało prawdopodobne jest, aby para, która dostaje się do pochwy, dotarła do macicy. Poza tym, flory miejsc intymnych nie powinno się w żaden sposób naruszać.

Czy irygacja to lepszy sposób?

Kobiety, które używają prysznica do mycia okolic sromu, mogą stosować irygację i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Irygacja nie jest niezbędna, bo pochwa najlepiej oczyszcza się sama. Są jednak sytuacje, kiedy zastosowanie odpowiedniej irygacji może być korzystne.

Nie zaleca się codziennej irygacji. Można zastosować delikatną, naturalną irygację po miesiączce lub stosunku płciowym. Rozsądne wydaje się również zastosowanie irygacji w trakcie infekcji z upławami przed aplikacją preparatu medycznego. Nie ma potrzeby robić tego częściej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij