Należy pamiętać, że wygląd miejsc intymnych jest bardzo indywidualny – narządy płciowe mogą różnić się kształtem, rozmiarem, kolorem i ogólnym wyglądem.

Pochwa to elastyczny narząd mięśniowy, który łączy macicę z zewnętrznymi narządami rozrodczymi. Należy pamiętać, że wygląd miejsc intymnych jest bardzo indywidualny – żeńskie narządy płciowe mogą różnić się kształtem, rozmiarem, kolorem i ogólnym wyglądem. Dowiedz się więcej o anatomii pochwy, aby lepiej zrozumieć, jak działa ta fascynująca część kobiecego ciała.

Zewnętrzna część narządów płciowych

Pochwa jest połączona ze sromem, który składa się z zewnętrznych warg sromowych, wewnętrznych warg sromowych, łechtaczki i zewnętrznego ujścia cewki moczowej i pochwy. Czasami pojęcia sromu i pochwy są mylone. Najłatwiej zapamiętać, że srom jest zewnętrznie umiejscowioną częścią ciała. Pochwa natomiast znajduje się wewnątrz ciała i jedynym sposobem, aby w pełni ją zobaczyć, jest użycie wziernika, czyli przyrządu, który ginekolog używa podczas badania ginekologicznego lub cytologicznego.

Ujście pochwy jest ukryte za wargami sromowymi mniejszymi i większymi. Są to zewnętrzne wargi sromu, chroniące pochwę przed zakażeniami, a także stymulujące podczas stosunku płciowego. Są bardzo wrażliwe. Za wargami sromowymi znajduje się łechtaczka. Ta miękka tkanka wielkości ziarnka grochu jest prawdopodobnie najbardziej wrażliwą częścią kobiecego ciała. Stymulacja łechtaczki wywołuje podniecenie i może doprowadzić do orgazmu, co czyni łechtaczkę bardzo ważnym narządem do osiągnięcia przyjemności seksualnej. Gdy jesteś pobudzona, twoja łechtaczka (i wargi sromowe) może powiększać się w wyniku zwiększonego krążenia krwi w okolicach narządów płciowych. To normalne zjawisko.

Ujście cewki moczowej znajduje się bezpośrednio pod łechtaczką. Mocz z pęcherza przechodzi przez cewkę moczową i wydostaje się przez ujście. Samo ujście jest zamknięte mięśniem okrężnym, który zatrzymuje mocz, dopóki nie dotrzemy do toalety. Czasami ten mięsień może osłabnąć, prowadząc do nietrzymania moczu.

Pochwa

Ujście pochwy znajduje się pod cewką moczową. To tędy wypływa krew menstruacyjna. Jest to miejsce, do którego wprowadza się tampony, czopki dopochwowe i środki nawilżające pochwę. Podczas stosunku seksualnego penis penetruje to miejsce. Wnętrze pochwy pokryte jest miękką tkanką, która różni się nawilżeniem w zależności od czynników, takich jak podniecenie seksualne, ciąża, choroba, karmienie piersią, miesiączka czy menopauza. Ta tkanka miękka zawiera wiele gruczołów, które produkują wydzielinę pochwową niezbędną do nawilżenia i ochrony przed zakażeniami. Pochwa jest niesamowicie elastyczna i rozciąga się na tyle, by stać się kanałem rodnym, przez który dziecko przechodzi z macicy.

W pobliżu ujścia pochwy znajduje się cienka błona zwana błoną dziewiczą. Błona ta może pęknąć podczas pierwszego stosunku płciowego, powodując czasami łagodne krwawienie. Błona może również pęknąć podczas ćwiczeń sportowych czy w czasie badania.

Pochwa i inne narządy rozrodcze są utrzymywane w miejscu przez mięśnie dna miednicy. Te mięśnie zapobiegają wypadnięciu i nietrzymaniu moczu i mogą być wzmocnione, wykonując ćwiczenia dna miednicy, znane również jako ćwiczenia mięśni Kegla.

Drugi koniec pochwy jest połączony z szyjką macicy. Szyjka macicy ma bardzo małe ujście, które pomaga zapobiegać przedostawaniu się temu, co do macicy przedostać się nie powinno. Szyjka macicy rozszerza się w znacznym stopniu podczas porodu, aby umożliwić dziecku przejście z macicy do pochwy i do świata zewnętrznego.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij