Każdy rodzaj upławów (nadmierna wydzielina o zmienionej konsystencji, zapachu i barwie) to oznaka zakażenia pochwy, które może drogą wstępującą niekorzystnie oddziaływać na drogi moczowe oraz narządy rodne.

O zdrowiu intymnym wstydzimy się mówić. Często też nie wiemy, czy dobrze rozpoznajemy sygnały, jakie wysyła nasz organizm. Wyjaśniamy więc jedną z takich wątpliwości.

1. Biały śluz zawsze świadczy o infekcji

FAŁSZ Biała wydzielina z pochwy oraz wydzielina w kremowym odcieniu to normalny objaw. U zdrowej kobiety taki śluz pojawia się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, a w trzeciej fazie staje się dodatkowo gęsty oraz bardziej zbity. Jeśli takim zmianom nie towarzyszą jakieś charakterystyczne dolegliwości, nie ma powodu do niepokoju.

2. Wydzielina pojawia się już przed pierwszą miesiączką

PRAWDA Białe ślady na bieliźnie to wyraźny znak, że nastolatka wkracza w okres dojrzewania. Śluz pojawia się bowiem na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką i jest zjawiskiem normalnym, o czym warto by mama uprzedziła dorastającą córkę. Płyn ten może być też całkiem przezroczysty.

3. Białe ślady na bieliźnie świadczą o grzybiczym zakażeniu pochwy

PRAWDA Zwykle tak bywa, ale wtedy białej wydzielinie z pochwy towarzyszy też nieprzyjemny zapach przypominający charakterystyczną woń drożdży. Wydzielina wygląda przy tym jak grudkowaty serek. Dodatkowo narzekamy na swędzenie pochwy i okolic intymnych, pieczenie warg sromowych, dyskomfort przy oddawaniu moczu i ból w trakcie stosunku. Za te wszystkie dolegliwości odpowiedzialne są gwałtownie namnażające się grzyby Candida albicans, które są przyczyną grzybiczego zakażenia pochwy zwanego drożdżycą.

4. Biała wydzielina z pochwy i pieczenie warg sromowych to wynik kontaktu z chorym partnerem

PRAWDA/FAŁSZ Rzeczywiście do grzybiczego zakażenia pochwy w wielu przypadkach dochodzi w czasie seksu z zakażonym partnerem. Przy czym często nie zdaje on sobie sprawy, że jest chory, bo u mężczyzn drożdżyca może nie dawać objawów. Jednak najczęściej drożdżyca u kobiet jest wynikiem obniżenia odporności organizmu, antybiotykoterapii, przedłużającego się stresu, cukrzycy, infekcji np. górnych dróg oddechowych. Wtedy środowisko pochwy szybko wyjaławia się, co prowadzi do namnażania się chorobotwórczych grzybów.

5. Na białe upławy oraz swędzenie okolic intymnych zwykle narzekają młode kobiety

PRAWDA Biała wydzielina z pochwy i towarzyszące jej dolegliwości są wynikiem grzybiczego zakażenia pochwy, które najczęściej dotyka kobiety między 17 a 35 rokiem życia. Jest to okres dużej aktywności seksualnej, który ma wpływ na rozwój zakażenia. Związane jest to m.in. z częsta zmianą partnerów, współżyciem w trakcie miesiączki, eksperymentowaniem z lubrykantami, stosowaniem antykoncepcyjnej wkładki domacicznej, irygacjami pochwy. Wszystkie te czynniki mogą zaburzać równowagę mikrobiologiczną pochwy i przyczyniać się do namnażania grzybów Candida albicans.

6. Nieleczone upławy mogą mieć poważne konsekwencje

PRAWDA . Każdy rodzaj upławów (nadmierna wydzielina o zmienionej konsystencji, zapachu i barwie) to oznaka zakażenia pochwy, które może drogą wstępującą niekorzystnie oddziaływać na drogi moczowe oraz narządy rodne. W tej drugiej sytuacji prowadzi to do zapalenia przydatków. Gdy jest ono niedoleczone lub nawraca, może skutkować zrostami pozapalnymi i ropniami, a wtedy możemy mieć problemy z zajściem w ciążę. Dlatego, gdy z białą wydzieliną z pochwy wiążą się inne dolegliwości takie jak nieprzyjemny zapach z pochwy i okolic intymnych, pieczenie warg sromowych, swędzenie okolic intymnych i pochwy, najlepiej szybko skontaktować się z ginekologiem.

7. Białym śladom na bieliźnie i objawom infekcji można samodzielnie zaradzić

PRAWDA/FAŁSZ Gdy zauważymy pierwsze niepokojące zmiany, zawsze warto sięgnąć po dostępne bez recepty maści, globulki i żele przywracające prawidłową florę bakteryjną, np. z probiotykami lub prebiotykami. W aptece możemy też kupić test, który pomoże nam wykryć grzybicze zakażenie pochwy. Gdy jednak objawy trwają długo i nasilają się, nic nie zastąpi wizyty u ginekologa. Pobierze on wymaz z pochwy, a na jego podstawie ustali przyczynę infekcji i dobierze nam odpowiednią kurację.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij