Zakażenie grzybicze

Grzybicze zakażenie pochwy jest najczęściej spowodowane działaniem grzybów Candida albicans. W organizmie ludzkim występują one w jelitach, jamie ustnej, na powierzchni skóry, a także w pochwie wielu kobiet. W sprzyjających warunkach następuje ich nadmierny rozwój w środowisku pochwy, co wywołuje dolegliwości intymne.
Niemal co druga kobieta doświadczy przynajmniej jednego przypadku zakażenia grzybiczego pochwy przed ukończeniem 25 roku życia. Oprócz bakteryjnego zakażenia pochwy, to właśnie zakażenie grzybicze stanowi jedną z najbardziej powszechnych infekcji pochwy.
Do najbardziej typowych dolegliwości grzybiczego zakażenia pochwy należą obfita biała wydzielina wyglądem przypominająca serek oraz świąd w okolicach intymnych. Obrzęk, zaczerwienienie, bolesność podczas stosunku, podrażnienie warg sromowych większych i mniejszych, a także bolesne oddawanie moczu to inne często opisywane objawy.

Zakażenie grzybicze z reguły jest łatwo leczyć lecz trudno wyleczyć. Nawrót bardzo często następuje w ciągu kilku miesięcy. Nawracająca grzybica jest często powiązana z cyklem menstruacyjnym.
W ostatnich latach pojawiły się nowe sposoby postępowania w przypadku zakażenia grzybiczego. Polegają one na korygowaniu dysbiozy pochwy oraz neutralizacji szkodliwych drobnoustrojów, takich jak Candida albicans. W ramach tych metod stosuje się produkty takie jak żele o niskim pH, preparaty zawierające prebiotyki, które stymulują rozwój bakterii Lactobacillius oraz substancje 2QR. Kompleks 2QR to unikalny, naturalny i bezpieczny składnik tworzący fizyczną barierę na tkankach gospodarza, dzięki której szkodliwe bakterie do nich nie docierają. Bakterie te nie mogą więc wyrządzić żadnej szkody i zostają usunięte z powierzchni nabłonka. To początkowy krok w zapobieganiu procesowi infekcji. Ta innowacyjna metoda jest podstawą dla linii preparatów Multi-Gyn. Preparat Multi-Gyn FloraPlus odpowiada za leczenie dolegliwości intymnych wywołanych przez drożdżaki oraz zapobieganie występowaniu czy też nawrotom takich infekcji.

Nietypowa wydzielina z pochwy

Zmiany w wydzielinie są najczęściej spowodowane zakażeniami pochwowymi. Nietypowa wydzielina może być również oznaką niespecyficznych dolegliwości pochwowych (podrażnień powstałych np. na skutek noszenia obcisłych spodni lub bielizny syntetycznej bądź zastosowania zwykłego mydła do higieny intymnej).
Zakażenie bakteryjne i grzybicze to najpowszechniej występujące zakażenia pochwy. I choć najczęściej nie powodują stanów tak poważnych, by konieczne było przyjmowanie leków, dla wielu kobiet są niezwykle dokuczliwe. Zakażeniom towarzyszą różne dolegliwości, do których należy np. zbyt intensywny lub nieprzyjemny zapach wydzieliny. Preparaty Multi-Gyn pomagają rozwiązać ten i inne problemy, przynosząc ulgę w dolegliwościach intymnych.

Świąd

Świąd pochwy to bardzo nieprzyjemna, a zarazem powszechna dolegliwość. Wywołuje ją wiele czynników.
Świąd jest jednym z objawów charakterystycznych dla zakażenia grzybiczego. W przypadku kandydozy zazwyczaj mamy również do czynienia z białą wydzieliną przypominającą serek.
Świąd czasami występuje również przy BV. Jednak przy zakażeniu bakteryjnym świąd nie jest tak dokuczliwy i nie występuje tak często, jak ma to miejsce przy drożdżycy pochwy.
Świąd może być również spowodowany suchością pochwy lub niewłaściwą higieną intymną. Pranie bielizny osobistej z wykorzystaniem detergentów, mydła, środków dezynfekujących lub środków zapachowych może powodować zakłócenie naturalnej flory bakteryjnej. Preparaty Multi-Gyn łagodzą świąd poprzez neutralizację szkodliwych drobnoustrojów oraz nawilżenie błony śluzowej pochwy.

Vulvitis i vaginitis

Vulvitis i vaginitis to stan zapalny sromu (zewnętrzny obszar żeńskich narządów płciowych) i pochwy. Vaginitis jest najczęściej kojarzony z nietypową wydzieliną, świądem i bólem. Przyczyną występowania tej dolegliwości jest zazwyczaj zakażenie pochwy, np. BV, kandydoza lub rzęsistkowica. Zdarza się jednak, że stan zapalny pojawia się na skutek obniżenia poziomu estrogenów oraz związanej z tym suchości pochwy po przejściu menopauzy. Do czynników wywołujących vaginitis należą zmiany hormonalne, np. z powodu ciąży, stosowania pigułek antykoncepcyjnych lub menopauzy, aktywność seksualna, choroby przenoszone drogą płciową, przyjmowanie leków, np. antybiotyków lub sterydów, niekontrolowana cukrzyca, niewłaściwa higiena intymna (np. używanie mydeł, środków odkażających, dezodorantów dopochwowych), noszenie zbyt dopasowanych ubrań.

Leczenie dolegliwości intymnych

Preparaty Multi-Gyn neutralizują patogenne mikroorganizmy i zapewniają prawidłową równowagę flory bakteryjnej pochwy. Dzięki temu leczenie dolegliwości intymnych i zapobieganie ich występowaniu jest skuteczne i nie wywołuje działań niepożądanych.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji pochwy

Jeśli chodzi o twoją pochwę, szczypta prewencji może być bardzo skuteczna. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji intymnej, aby zminimalizować ryzyko podrażnień i zachować zdrowe okolice intymne – od wewnątrz i na zewnątrz:

  • Noś białą bieliznę z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny
  • Unikaj noszenia stringów
  • Umyj bieliznę bezzapachowym detergentem i dobrze spłucz
  • Rozważ spanie bez bielizny, aby pochwa mogła oddychać
  • Zawsze wybieraj produkty higieniczne specjalnie opracowane do pielęgnacji intymnej
  • Unikaj produktów do higieny kobiecej, takich jak kobiece spraye i dezodoranty, olejki zapachowe, płyny do kąpieli, olejki do kąpieli, talk i puder
  • W leczeniu suchości stosuj nawilżacz dopochwowy na bazie wody lub silikonu
  • Wypróbuj lubrykant dopochwowy, aby leczyć suchość podczas seksu