Ponieważ naszym zdrowiem i samopoczuciem rządzą także hormony, najsilniej odczuwamy zmiany w okresie ciąży, połogu i w okresie menopauzy.

Na zdrowie intymne składa się wiele czynników, które odpowiadają za nasz komfort życia oraz poczucie kobiecości. Najczęściej kojarzymy je z brakiem dolegliwości okolic intymnych i udanym życiem seksualnym. Ale przekłada się ono także na prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego, brak kłopotów z zajściem w ciążę i jej przebiegiem oraz prawidłową gospodarkę hormonalną. Warto więc przypomnieć sobie podstawowe zagadnienia, które pomogą nam zadbać o sprawy intymne.

Najważniejsza jest równowaga

Jednym z elementów zachowania zdrowia intymnego jest równowaga między różnymi szczepami bakterii, które bytują w pochwie i stanowią naturalną florę bakteryjną miejsc intymnych. Gdy między bakteriami panuje równowaga, nie ma mowy o upławach czy nieprzyjemnych dolegliwościach. Gorzej, gdy ta równowaga zostaje zachwiana. Zmniejsza się wtedy liczba pałeczek kwasu mlekowego. Są one bardzo cenne, bo zapewniają środowisku pochwy kwaśny odczyn, który działa jak tarcza ochronna przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Przy zachwianej równowadze do głosu mogą dojść bakterie beztlenowe lub grzyby, wywołujące zakażenie pochwy. Gdy na bieliźnie widzisz żółtą, białoszarawą lub białą wydzielinę o rybim zapachu, świadczy ona o bakteryjnym zakażeniu pochwy. Gdy upławy przypominają grudkowaty twarożek o woni drożdży lub pozbawiony woni, zapewne cierpisz na grzybicze zakażenie pochwy. Twoje zdrowie intymne może zostać zagrożone także w wyniku kontaktu seksualnego z osobą zakażoną chorobą płciową, z powodu wizyty na basenie lub w publicznej toalecie. O chorobie przenoszonej drogą płciową świadczą upławy o dziwnym zabarwieniu i konsystencji – źółtozielone, ropne, pieniste, śluzowate… Każda taka zmiana wyglądu wydzieliny, tym bardziej jeśli towarzyszy jej świąd miejsc intymnych, pieczenie, ból w trakcie stosunku, powinny cię skłonić do wizyty u ginekologa. Nie ma co czekać, że dolegliwości same miną. Tym bardziej, że mogą skutkować poważnymi schorzeniami w obrębie dróg rodnych, np. zapaleniem przydatków, zapaleniem miednicy mniejszej i prowadzić do niepłodności, poronienia, przedwczesnego porodu. Infekcje intymne zwykle leczy się antybiotykami lub chemioterapeutykami. Natomiast przy pierwszych objawach warto rozważyć zastosowanie naturalnych, przebadanych klinicznie preparatów, które szybko zmniejszą te dolegliwości, bez działań niepożądanych. Aby kuracja była jak najskuteczniejsza, ginekolog często zaleci w trakcie lub już po jej zakończeniu stosowanie preparatów z prebiotykami lub probiotykami. Ich zadaniem jest odbudowa naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Profilaktyka w każdym wieku i sytuacji

Większość z nas dobrze wie, ile razy i w jaki sposób należy się podmywać, by nie szkodzić swojemu zdrowiu. Ale dobra kondycja miejsc intymnych zależy także od naszych upodobań co do wyboru kosmetyków, aktywności seksualnej, a nawet ulubionej diety. Co więcej, zasady profilaktyki infekcji intymnych powinny poznawać już małe dziewczynki. Mamy mają je uczyć nie tylko jak się podmywać i osuszać miejsca intymne, ale także jak zadbać o siebie na basenie czy w trakcie korzystania z ogólnie dostępnej łazienki na koloniach. Dla współczesnych nastolatek, które coraz wcześniej podejmują współżycie seksualne, ważna będzie wiedza o doborze antykoncepcji oraz zapobieganiu zakażeniom przenoszonym drogą płciową. Każda kobieta w okresie rozrodczym powinna przestrzegać zasad higieny w trakcie cyklu miesiączkowego i pamiętać o stosowaniu prezerwatywy w czasie całego stosunku, zwłaszcza gdy często zmienia partnerów. Ponieważ naszym zdrowiem i samopoczuciem rządzą także hormony, najsilniej odczuwamy zmiany w okresie ciąży, połogu i w okresie menopauzy. Gdy jesteś w trakcie menopauzy, najczęściej narzekasz na obniżone libido, suchość pochwy i ból w trakcie stosunków seksualnych. Tych dolegliwości nie powinnaś się wstydzić, tym bardziej, że są bardzo powszechne, a współczesna medycyna umie im skutecznie zaradzić.

Regularne wizyty u ginekologa

Większość z nas zgłasza się do specjalisty, dopiero wtedy gdy coś nam dolega. Zwykle skłaniają nas do tego nieprzyjemne upławy, plamienia między miesiączkami, ból w trakcie stosunku… A to wielki błąd! W zachowaniu zdrowia, także tego intymnego najważniejsza jest profilaktyka. Do ginekologa powinnaś się zgłaszać raz do roku na standardowe badanie, w trakcie którego lekarz obejrzy szyjkę macicy, wykona badanie piersi i w razie konieczności zleci dalsze postępowanie. Należy do niego m.in. wykonanie badania cytologicznego, które wykaże ewentualne zmiany w szyjce macicy. Badanie trudno nazwać przyjemnym, ale nie jest też bolesne, za to bardzo wiarygodne w wykrywaniu nowotworów. Większość lekarzy jest zdania, że takie badanie każda z nas powinna wykonać raz do roku. Lekarz może też zaordynować wykonanie dalszych badań, np. USG transwaginalnego pochwy, które wykryje ewentualne nieprawidłowości w macicy i jajowodach.

Zawsze pamiętaj o przestrzeganiu terminu wizyty kontrolnej u ginekologa oraz o ścisłym stosowaniu się do jego zaleceń.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij