Jeśli jesteś w ciąży i zauważysz u siebie objawy, takie jak obfita wydzielina, swędzenie i podrażnienie, skontaktuj się z ginekologiem, który przeprowadzi badanie i przepisze odpowiednie leczenie.

U wielu kobiet w okresie ciąży zwiększa się skłonność do dolegliwości pochwowych. Odpowiedzialne są za nie wahania poziomu hormonów, które prowadzą do zaburzeń flory bakteryjnej pochwy. Ich konsekwencją często jest grzybicze zakażenie pochwy, zwane drożdżycą lub kandydozą.

Mdłości, przybieranie na wadze, wahania nastroju, kłopoty z pamięcią to dolegliwości, na które często uskarżają się przyszłe mamy. Jednak niewiele z nich wspomina o skłonności do grzybiczego zakażenia pochwy, które negatywnie wpływa tak na samopoczucie samej mamy, jak i na życie intymne przyszłych rodziców. Mimo że ta infekcja intymna lubi nawracać i jest uciążliwa, zwykle nie stanowi zagrożenia ani dla mamy, ani dla dziecka. Jednak jeśli w momencie porodu kobieta cierpi na drożdżycę, istnieje ryzyko, że dziecko nabawi się tej infekcji w jamie ustnej.

Dlatego kobiety w ciąży powinny czujnie obserwować swój organizm i wszelkie zmiany związane z wydzielina z pochwy. Gdy zauważymy, że wydzielina jest obfita, a przy tym odczuwamy swędzenie okolic intymnych i podrażnienie, należy skontaktować się z ginekologiem. Pobierze on wymaz i przepisze odpowiednią kurację. Warto dodać, że ciąży można bezpiecznie przyjmować większość powszechnie stosowanych leków przeciwgrzybiczych dostępnych na receptę lub bez.

Objawy drożdżycy

Gdy mamy do czynienia z grzybiczym zakażeniem pochwy wydzielina z pochwy jest biała i gęsta, a wyglądem przypomina serek. Charakterystyczny jest także jej nieprzyjemny zapach, który możemy porównać do zapachu drożdży. Do tego odczuwamy jeszcze swędzenie i podrażnienie okolic intymnych, pieczenie przy oddawaniu moczu, a miejsca intymne są zaczerwienione.

Niektóre z objawów grzybiczego zakażenia pochwy są charakterystyczne również dla innych infekcji intymnych – bakteryjnego zakażenia pochwy oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Takie schorzenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji u matki i dziecka, dlatego też zawsze należy skontaktować się z lekarzem lub położną, aby omówić występujące objawy.

Gdy schorzenie nawraca

Czasami, niezależnie od przepisanej przez ginekologa kuracji, u kobiet ciężarnych dochodzi do nawrotów drożdżycy.

W takiej sytuacji jedyną rzeczą, jaką ciężarna kobieta może zrobić, jest łagodzenie objawów aż do zakończenia ciąży i unormowania poziomu hormonów. Przydatne są wówczas dostępne bez recepty preparaty chłodzące skórę, łagodzące uczucie swędzenia oraz pieczenia. Dodatkowym wsparciem w łagodzeniu objawów drożdżycy są naturalne preparaty zawierającymi prebiotyki lub probiotyki. Wspomagają one odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, co przyspiesza leczenie infekcji i ogranicza jej nawroty.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij