Weź głęboki oddech i rozluźnij się. Badanie może być niekomfortowe, ale nie powinno być bolesne.
Wizyty u ginekologa to część życia każdej kobiety. W okresie rozrodczym należy odwiedzać ginekologa w razie potrzeby, natomiast w ciąży – regularnie. Jeśli nie czujesz się komfortowo podczas badania ginekologicznego lub planujesz swoją pierwszą wizytę u ginekologa, dowiedz się, jak powinna wyglądać wizyta i czego możesz się spodziewać podczas badania.
Wywiad chorobowy
Lekarz lub pielęgniarka zadadzą Ci wiele pytań, by ustalić dokładną historię przebytych chorób. Wywiad będzie dotyczył zdrowia ogólnego, przewlekłych lub genetycznych chorób, stylu życia i nawyków, takich jak palenie papierosów czy picie alkoholu. Lekarz zapyta również o pierwszą miesiączkę, regularność cykli menstruacyjnych i nasilenie skurczów podczas krwawienia. Pytania będą dotyczyć także ewentualnych przebytych chorób przenoszonych drogą płciową i ich leczenia, a także stosowania antykoncepcji. Nie wstydź się. Wszystkie informacje, które przekazujesz lekarzowi, są poufne i pomogą mu określić Twój stan zdrowia rozrodczego. Nie bój się zadawać pytań.
Badanie ginekologiczne
Lekarz poprosi o zdjęcie bielizny, zajęcie miejsca w fotelu ginekologicznym i umieszczenie nóg na odpowiednich uchwytach, tak by mógł zbadać Twoje okolice intymne. Weź głęboki oddech i rozluźnij się. Badanie może być niekomfortowe, ale nie powinno być bolesne.
Lekarz bada zewnętrzne oraz wewnętrzne narządy rozrodcze. Użyje wziernika (narzędzia, które rozszerza pochwę podczas badania). Ginekolog manualnie zbada pochwę, macicę i jajniki. Następnie może pobrać wymaz z pochwy i/lub szyjki macicy. Wymaz daje szczegółowy obraz flory bakteryjnej pochwy i ewentualnych zakażeń.
Badanie cytologiczne
Lekarz może również wykonać badanie cytologiczne (nazywane również Pap lub wymaz), które pomoże wykryć zmiany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy. Badanie polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, który następnie badany jest pod mikroskopem pod kątem jakichkolwiek nieprawidłowości.
Badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową
Wszystkie aktywne seksualnie kobiety powinny regularnie wykonywać badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową. Badania te wykonuje się, pobierając wymaz z pochwy lub próbkę krwi.
Przed zakończeniem wizyty lekarz powinien wyjaśnić, co oznaczają wyniki badań, przepisać odpowiednie leczenie i opisać jego przebieg oraz zasugerować zmiany stylu życia (czasowe lub na stałe). Jeśli masz pytania lub wątpliwości, powiedz o nich lekarzowi.
Multi-Gyn FloraPlus
Leczy dolegliwości pochwowe wywołane przez drożdżaki
Multi-Gyn ActiGel
Leczy bakteryjne zakażenie pochwy
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Czytaj artykuł
Jak leczyć dolegliwości pochwowe?
Swędzenie jest charakterystycznym objawem wielu infekcji intymnych. Najczęstsze z nich to bakteryjne lub grzybicze zakażenie pochwy oraz infekcje układu moczowego, np. zapalenie pęcherza.
Czytaj artykuł
Higiena intymna i dobre nawyki w trakcie miesiączki – prawdy i mity
Chcemy, aby te trudne dni przebiegały możliwie bez zakłóceń i większych niedogodności. Ale czy zawsze wiemy, jak o to zadbać? W kwestii zachowania w czasie miesiączki dobrego samopoczucie i higieny wiele z nas nadal ma wątpliwości.
Gdzie można kupić Multi-Gyn?
Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.
Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.