Uczucie pieczenia okolic intymnych jest zwykle objawem podrażnienia lub zakażenia.

Uczucie pieczenia okolic intymnych jest powszechną dolegliwością. Dowiedz się więcej o przyczynach i leczeniu.

Każda kobieta doświadcza w swoim życiu dolegliwości intymnych. Najczęstsze objawy to upławy, nieprzyjemny zapach, świąd, ból i pieczenie pochwy. Objawy te mogą poważnie wpływać na jakość życia. Twoje życie intymne może szczególnie na tym ucierpieć, ponieważ stosunek seksualny może stać się bardzo nieprzyjemny, a nawet bolesny.

Uczucie pieczenia okolic intymnych jest zwykle objawem podrażnienia lub zakażenia. Może to być spowodowane przez:

  • Bakteryjne zakażenie pochwy
  • Grzybicę (znane również jako zakażenie grzybicze lub candida)
  • Silne kosmetyki, płyny, spraye intymne, kąpiele z dodatkami kosmetyków itp. Tego rodzaju produkty często zawierają substancje drażniące i alergeny, które krótko po zastosowaniu mogą powodować pieczenie.
  • Menopauza. Brak estrogenu powoduje zwężenie i kurczenie się tkanki pochwy oraz utratę nawilżenia niezbędną do bezbolesnego współżycia. Może to powodować tarcie i stany zapalne, ponieważ tkanka nie jest tak elastyczna i gruba, jak przy wyższych poziomach estrogenu.
  • Brak higieny oraz zbyt częste mycie mogą uszkodzić warstwę ochronną skóry i otworzyć drzwi dla drobnoustrojów, substancji drażniących i alergenów. Stosowanie zwykłego mydła lub silnych środków kosmetycznych może usuwać barierę na powierzchni skóry, wywołując stan zapalny i podrażnienie.
  • Zmiany pH pochwy. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, np. chorobą, lekami, ostrymi mydłami i środkami kosmetycznymi.
  • Antybiotyki i środki przeciwgrzybicze
  • Cukrzyca
  • Syntetyczna bielizna i obcisłe ubrania
  • Podrażnienie powodowane przez prezerwatywy, środki plemnikobójcze, lubrykanty, a nawet nasienie.

Co robić, gdy poczujesz pieczenie w pochwie?

Jeśli podejrzewasz, że pieczenie może być związane z produktem, którego ostatnio używałaś, jak najszybciej przepłucz okolice intymne, aby usunąć pozostałości preparatu i zmniejszyć jego działanie. Następnie użyj naturalnego, kojącego preparatu lub żelu dopochwowego z prebiotykami, aby pomóc dobrym bakteriom zregenerować się i poczuć natychmiastową ulgę. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, wybieraj naturalne preparaty, które nie zawierają silnych środków chemicznych, substancji zapachowych i barwników.

Jeśli wystąpią inne objawy, takie jak upławy, nieprzyjemny zapach, świąd lub ból, to może być zakażenie. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem. Istnieją dobre, wysoce skuteczne, metody leczenia bakteryjnego i grzybiczego zakażenia pochwy oraz innych zaburzeń równowagi mikrobiologicznej, które nie polegają na przyjmowaniu antybiotyków i leków przeciwgrzybiczych.

Jeśli odczuwasz pieczenie pochwy z powodu suchości, zapytaj swojego ginekologa o odpowiednie rozwiązanie. Lekarz może zalecić kremy estrogenowe, środki nawilżające pochwę i lubrykanty. Główna różnica między środkami nawilżającymi a lubrykantami jest taka, że zadaniem środków nawilżających jest zapewnienie długotrwałej ulgi. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli suchość pochwy powoduje dyskomfort podczas ćwiczeń lub chodzenia. Lubrykanty natomiast stosuje się przed rozpoczęciem stosunku płciowego. Zapewniają krótkotrwałą ulgę, dzięki czemu stosunek będzie przyjemny i bezbolesny.

W przypadku podrażnienia i stanu zapalnego miejsc intymnych daj sobie trochę czasu na wyleczenie i unikaj stosunku seksualnego, dopóki objawy całkowicie nie znikną. Nie drap się. To tylko pogorszy twój stan, powodując obrzęk i ból.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij