Jeśli czujesz ból lub tkliwość (nadmierną wrażliwość) okolic intymnych, użyj zimnych okładów, które tymczasowo złagodzą dolegliwości i zmniejszą podrażnienie. Bólu i nadwrażliwości pozbędziesz się jedynie wtedy, gdy wyeliminujesz ich przyczynę. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli dolegliwości nie ustąpią samoistnie.”
Każdy rodzaj nadwrażliwości lub dyskomfortu okolic intymnych wprawia w zakłopotanie i budzi niepokój. Tkliwość pochwy objawia się bólem lub nadwrażliwością podczas dotykania okolic intymnych, szczególnie podczas stosunku. Objawom tym mogą towarzyszyć również inne przypadłości, takie jak zmiana wydzieliny, swędzenie, pieczenie, obrzęk, zaczerwienienie itp. Najczęstszymi przyczynami drażliwości i bólu są podrażnienie, stan zapalny i suchość. Leczenie różni się w zależności od przyczyny.
- Zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy. W pochwie znajdują się miliony dobrych mikrobów tworzących florę bakteryjną pochwy. Gdy równowaga flory pochwy zostanie naruszona i liczba dobrych bakterii zmniejszy się, grzyby lub szkodliwe bakterie zaczynają się nadmiernie rozwijać, powodując swędzenie i podrażnienie. Gdy będziesz drapać okolice intymne, łatwo uszkodzisz skórę i spowodujesz dalsze rany, obrzęk i ból. Jeśli często cierpisz na zakażenia grzybicze, zacznij stosować profilaktycznie naturalne preparaty np. z probiotykami lub prebiotykami. Żele dopochwowe na bazie prebiotyków stymulują rozwój dobrych bakterii i pomagają przywrócić równowagę flory bakteryjnej pochwy.
- Suchość pochwy. Penetracja bez odpowiedniej lubrykacji może uszkodzić ściany pochwy i inne tkanki okolic intymnych, powodując stan zapalny i ból. Suchość może być spowodowana zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy, ciąży, karmienia piersią lub stosowania antykoncepcji doustnej. Poświęć odpowiednią ilość czasu na grę wstępną, aby pobudzić naturalną lubrykację. Jeśli odczuwasz suchość pochwy, spróbuj użyć nawilżaczy lub lubrykantów dopochwowych. Nawilżacze mają działania długotrwałe. Można je stosować codziennie. Lubrykantów używa się bezpośrednio przed stosunkiem, a ich działanie jest zdecydowanie krótsze.
- Menopauza. Gdy spada poziom estrogenów, tkanki pochwy tracą swoją grubość, elastyczność i naturalne nawilżenie. Ściany pochwy stają się cienkie i podatne na uszkodzenia. Taki stan nazywa się zmianami atroficznymi pochwy. Powoduje to spadek poziomu libido, ponieważ stosunek płciowy staje się nieprzyjemny i bolesny. W przypadku suchości pochwy dobrym rozwiązaniem są nawilżacze i lubrykanty.
- Podrażnienie. Produkty, które zawierają silne środki chemiczne, środki myjące, mydło, aromaty, barwniki lub konserwanty, mogą podrażnić okolice intymne, powodując obrzęk, tkliwość, pieczenie i ból. Unikaj tego typu produktów i wybieraj jedynie preparaty przeznaczone do okolic intymnych. Dotyczy to przede wszystkim płynów do higieny intymnej na bazie naturalnych składników, które zawierają łagodne środki myjące i nie naruszają pH pochwy.
- Niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą wywołać wrażliwość i ból w okolicy miednicy. Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę przenoszoną drogą płciową, koniecznie odwiedź ginekologa.
Multi-Gyn FloraPlus
Leczy dolegliwości pochwowe wywołane przez drożdżaki
Multi-Gyn ActiGel
Leczy bakteryjne zakażenie pochwy
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Czytaj artykuł
Jak leczyć dolegliwości pochwowe?
Swędzenie jest charakterystycznym objawem wielu infekcji intymnych. Najczęstsze z nich to bakteryjne lub grzybicze zakażenie pochwy oraz infekcje układu moczowego, np. zapalenie pęcherza.
Czytaj artykuł
Higiena intymna i dobre nawyki w trakcie miesiączki – prawdy i mity
Chcemy, aby te trudne dni przebiegały możliwie bez zakłóceń i większych niedogodności. Ale czy zawsze wiemy, jak o to zadbać? W kwestii zachowania w czasie miesiączki dobrego samopoczucie i higieny wiele z nas nadal ma wątpliwości.
Gdzie można kupić Multi-Gyn?
Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.
Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.