Istnieje kilka przyczyn obrzęku warg sromowych. Niektóre z nich to podrażnienie, stosunek seksualny czy zakażenie.

Podrażnienie pochwy i obrzęk warg sromowych to częste dolegliwości intymne. Dowiedz się więcej o przyczynach, objawach i leczeniu.

Podrażnienia pochwy mogą być nieprzyjemne, ale często są również bolesne, co wpływa na jakość życia. Obrzęk warg sromowych może sprawiać, że jesteś niespokojna, nie możesz wygodnie siedzieć ani nosić spodni, które powodują tarcie. Obrzękowi często towarzyszą inne objawy, takie jak pieczenie lub świąd pochwy. Obrzęk może być uogólniony, obejmujący wewnętrzne i zewnętrzne wargi sromowe lub może dotyczyć tylko jednej części sromu.

Jakie są przyczyny obrzęku miejsc intymnych?

Przyczyn obrzęku warg sromowych może być kilka. Na przykład:

  • Podrażnienie lub reakcja alergiczna. W tym przypadku podrażnienie jest najprawdopodobniej wywołane stosowaniem jakiegoś produktu, np. mydło, płyn do kąpieli, balsam, dezodorant do miejsc intymnych itp. Produkty te często zawierają substancje chemiczne, które podrażniają delikatną skórę okolicy intymnej, powodując obrzęk i ból. Taka reakcja może wystąpić nawet po kilku latach korzystania z produktu.
  • Czy obrzęk pojawia się po stosunku? Możesz być uczulona na lateks znajdujący się w prezerwatywach, lubrykant lub nasienie partnera.
  • Zakażenie grzybicze. Obrzęk warg sromowych jest jednym z objawów tej dolegliwości. Zakażenie grzybicze można zwykle rozpoznać po gęstej, białej wydzielinie z pochwy przypominającej twaróg.
  • Bakteryjne zakażenie pochwy. Inne objawy to często rzadka, szarawo-biała wydzielina o silnym rybim zapachu.
  • Ciąża. W czasie ciąży nacisk na narządy rozrodcze i ich naczynia krwionośne jest większy z powodu dziecka. Krążenie jest mniejsze, co powoduje obrzęk i ból sromu.
  • Poród. Podczas porodu tkanki sromu mogą ulec uszkodzeniu, co skutkuje obrzękiem i bólem.

Jak zapobiec obrzękowi warg sromowych?

Unikaj produktów zawierających silne detergenty, środki chemiczne, substancje zapachowe lub barwniki. Jeśli po nałożeniu określonego produktu wystąpi podrażnienie, jak najszybciej przepłucz dokładnie okolice intymne, aby usunąć preparat i zmniejszyć dolegliwości. Następnie można zastosować naturalny, kojący produkt, aby poczuć ulgę i przyspieszyć powrót do zdrowia. Wybieraj produkty do higieny intymnej, które zawierają tylko łagodne, najlepiej naturalne składniki. Unikaj produktów, środków myjących i chusteczek zawierających substancje zapachowe, mydła zasadowe, detergenty lub środki konserwujące.

Jeśli odczuwasz suchość pochwy, podczas stosunku seksualnego używaj doraźnie lubrykantów. Natomiast dla długotrwałego efektu, stosuj codziennie intymny krem nawilżający. Jeśli już wystąpiło podrażnienie, unikaj zbliżenia, dopóki okolice intymne nie wygoją się, a objawy nie znikną.

W przypadku bakteryjnego lub grzybiczego zakażenia grzybiczego, aby zastosować odpowiednie leczenie, możesz udać się do lekarza. Możesz także użyć preparatu na bazie prebiotyków lub naturalnego preparatu leczniczego, który pobudza wzrost dobrych bakterii i pomaga przywrócić równowagę flory bakteryjnej pochwy.

Unikaj noszenia ciasnych ubrań, zwłaszcza gdy podrażnienie utrzymuje się. Upewnij się, że twoja bielizna jest wykonana z naturalnego materiału (bawełna pozwala skórze oddychać, natomiast tkaniny syntetyczne mogą tylko pogłębić podrażnienie). Spróbuj spać bez bielizny, aby skóra mogła oddychać i zregenerować się przez noc.

Jeśli zaobserwujesz obrzęk warg sromowych, spróbuj schłodzić podrażnione okolice intymne (możesz użyć zimnego okładu). Zimno zmniejszy obrzęk i tymczasowo złagodzi ból.

Unikaj drapania. Drapanie może uszkodzić tkankę i nasilić objawy.

Jeśli obrzęk utrzymuje się dłużej niż tydzień, należy udać się do lekarza, aby rozpoznać przyczynę podrażnienia.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij