Pięć najczęściej występujących dolegliwości pochwy to swędzenie, pieczenie, suchość, upławy (czasami wraz z nieprzyjemnym zapachem) oraz podrażnienie lub ból podczas bądź po stosunku.

Z problemem infekcji intymnych spotkała się chyba każda kobieta. Towarzyszące im dolegliwości mogą mieć łagodny przebieg lub być bardzo dokuczliwe. Zwykle jednak znacząco obniżają nasz komfort życia i negatywnie wpływają na pożycie seksualne. Poniżej charakteryzujemy pięć najczęściej występujących dolegliwości intymnych. Radzimy też, aby ich nie bagatelizować i najlepiej już przy pierwszych objawach skontaktować się z ginekologiem.

Swędzenie pochwy i miejsc intymnych

Ta dolegliwość może być spowodowana zakażeniem grzybiczym pochwy, bakteryjnym zakażeniem pochwy lub chorobami przenoszonymi drogą płciową. Bardzo często zdarza się, że jest reakcją delikatnych okolic intymnych na kontakt z podrażniającymi substancjami, takimi jak środki zapachowe, mydła, płyny do zmiękczania tkanin, proszki do prania. Do innych przyczyny swędzenia okolic intymnych należą: noszenie bielizny syntetycznej, golenie lub depilacja miejsc intymnych woskiem, otarcia w czasie ćwiczeń fizycznych lub z powodu suchości pochwy.

Gdy swędzenie okolic intymnych jest związane z infekcją towarzyszy mu specyficzna, nieprawidłowa wydzielina z pochwy (upławy). Dla niezakaźnych przyczyn swędzenia zwykle charakterystyczny jest obrzęk i zaczerwienienie okolic intymnych.

Aby przekonać się, co jest przyczyną dolegliwości, zacznijmy od wyeliminowanie wszystkich możliwych alergenów.

  • W tym celu zrezygnujmy z używania zwykłego mydła i żeli pod prysznic do mycia okolic intymnych. Odstawmy też silne detergenty do prania oraz płyny do zmiękczania tkanin.
  • Nie stosujmy zapachowych wkładek higienicznych, podpasek ani papieru toaletowego.
  • Przez jakiś czas nie należy golić miejsc intymnych ani nie stosować preparatów do depilacji w postaci kremów, żeli, pianek.
  • Odłóżmy na bok bieliznę z syntetycznych materiałów.

Jeżeli mimo powyższych działań nasze dolegliwości nie ustępują, najwyższy czas na wizytę u lekarzem.

Pieczenie warg sromowych

Przy tej nieprzyjemnej dolegliwości intymnej często dochodzi do podrażnienia delikatnych miejsc intymnych. Może to być wynikiem np. używania silnych detergentów do prania bielizny. Ale pieczenie warg sromowych towarzyszy też infekcjom intymnych, takim jak bakteryjne zakażenie pochwy i grzybicze zakażenie pochwy, czy też np. zakażenie układu moczowego. Pieczenie może pojawić się nagle lub narastać, powodując wielki dyskomfort i utrudniając nam codzienne funkcjonowanie. Należy wtedy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badanie, ustali odpowiednie leczenie. W przypadku zakażenia terapia zwykle polega na przyjmowaniu antybiotyków (chemioterapeutyków) lub leków przeciwgrzybiczych. Stosuje się je zwykle 7-14 dni, a w tym czasie należy się powstrzymać od współżycia. Dyskomfort można doraźnie załagodzić, stosując preparaty chłodzące skórę oraz przynoszące ulgę w pieczeniu warg sromowych.

Suchość pochwy i miejsc intymnych

Na tę dolegliwość intymną zwykle narzekają panie w okresie menopauzy, jednak doświadczyć jej mogą kobiety w każdym wieku. Towarzyszy jej swędzenie okolic intymnych, pieczenie warg sromowych, ból podczas stosunku i obrzęk. Objawy te mogą wskazywać również na inne dolegliwości pochwy, ale dla suchości pochwy charakterystyczny jest brak wydzieliny. W zależności od przyczyny suchość pochwy leczy się miejscowo lub doustnie z zastosowaniem preparatów z hormonami lub niehormonalnych środków nawilżających. Te ostatnie przynoszą szybką ulgę, a ich efekty mogą utrzymywać się przez kilka dni. Gdy narzekamy na bolesne stosunki, pomocne okażą się lubrykanty.

Upławy lub nieprzyjemny zapach z pochwy i miejsc intymnych

Wydzielina z pochwy jest związana z naszą fizjologią, pomaga nam utrzymać właściwą florę bakteryjną w pochwie, nawilża ją podczas stosunku i chroni okolice intymne. Jej wygląd zmienia się w trakcie cyklu i w różnych okresach naszego życia. Prawidłowa wydzielina z pochwy jest przezroczysta lub biaława, pozbawiona zapachu lub ma lekko wyczuwalny zapach. Nasz niepokój powinna wzbudzać biała wydzielina z pochwy, szarawa i gęsta o charakterystycznym zapachu – rybim lub przypominającym zapach drożdży. Ta nieprawidłowa wydzielina, to upławy – częsty objaw bakteryjnego zakażenia pochwy lub grzybiczego zakażenia pochwy. Upławy mogą być również objawem choroby przenoszonej drogą płciową lub innych poważnych schorzeń. Dlatego nie należy ich bagatelizować, tylko jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Podrażnienie i ból podczas lub po stosunku

Współżycie seksualne powinno sprawiać nam radość i być bezbolesne. Podrażnienie i ból podczas lub po stosunku to niepokojący objaw, który może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą z nich to suchość pochwy towarzysząca np. menopauzie, infekcje intymne lub alergie, np. na prezerwatywy. W niektórych przypadkach ból może być związany z poważniejszymi problemami, takimi jak uraz fizyczny (np. po porodzie), uraz psychiczny lub zmiany nowotworowe. Dlatego zamiast unikać kontaktów seksualnych, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. Szczerze opowiedzmy mu o dolegliwościach, które dotykają niejedną z nas i podejmijmy leczenie.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij