Wprowadzając kilka prostych zmian i przykładając uwagę do higieny przed i po treningu, możesz uniknąć większości, o ile nie wszystkich, dolegliwości intymnych związanych z wysiłkiem fizycznym.

Wszyscy wiemy, że ćwiczenia są ważne dla zachowania dobrego stanu zdrowia, więc czy to nie ironia, że mogą one powodować nieprzyjemne uczucie dyskomfortu miejsc intymnych? Ćwiczenia mogą prowadzić do podrażnienia pochwy i rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Jeśli odczuwasz ból miejsc intymnych podczas lub po treningu, nie martw się. Kilka prostych zmian temu zaradzi. Nie pozwól, aby ból i podrażnienie trzymały cię z dala od siłowni.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu miejsc intymnych związanego z ćwiczeniami fizycznymi?

Wiele kobiet podczas treningu doświadczyło dyskomfortu tarcia, ucisku i wilgoci, ale często ignorowały te dolegliwości. A mogą one mieć wpływ na zdrowie intymne. Uogólniony ból w okolicy sromu, zaczerwienienie, obrzęk i świąd to powszechne podrażnienia pochwy związane z wysiłkiem fizycznym.

Dolegliwości tego rodzaju mogą być spowodowane ciasnym, źle dopasowanym lub syntetycznym strojem, który zatrzymuje pot i wilgoć i może powodować bóle miejsc intymnych związane z uciskiem i tarciem. Jeśli uprawiasz aerobik, jogging, spinning, biegasz lub jeździsz na rowerze, twoje ubranie może uciskać i ocierać srom. Tarcie może uszkodzić i podrażnić delikatną skórę okolic intymnych.

Podczas ćwiczeń lub po nich ilość wydzieliny z pochwy może się zwiększyć. Jest to normalne, szczególnie jeśli korzystasz z rowerów treningowych lub dużo się pocisz. Wiele kobiet podczas ćwiczeń intensywnie poci się w okolicy narządów płciowych. Jeśli twoje ubranie nie przepuszcza powietrza, zatrzymuje wilgoć. Może to pogłębić podrażnienie, tworząc doskonałe warunki do wystąpienia zakażenia bakteryjnego pochwy.

Ciepło i wilgoć to idealne warunki dla zakażeń pochwy wywołanych przez drożdżaki. Jeśli odczuwasz swędzenie i zauważysz gęstą, białą wydzielinę z pochwy przypominającą twaróg, jest to prawdopodobnie zakażenie grzybicze. W przypadku innych zakażeń bakteryjnych, takich jak bakteryjne zakażenie pochwy, pojawia się szarawa wydzielina i nieprzyjemny, rybi zapach z pochwy. Jeśli zauważysz te objawy, działaj. Z tymi zakażeniami można spróbować poradzić sobie samodzielnie, zwłaszcza na początku dolegliwości.

Wprowadzając kilka prostych zmian i przykładając uwagę do higieny przed i po treningu, możesz uniknąć większości, o ile nie wszystkich, dolegliwości intymnych związanych z wysiłkiem fizycznym.

Wprowadź kilka prostych zmian, aby uniknąć bólu miejsc intymnych związanego z wysiłkiem fizycznym

Ubieraj na siłownię odpowiednią odzież: Przejrzyj swoją garderobę do ćwiczeń. Możesz preferować syntetyczne, obcisłe legginsy lub spodnie, ale pamiętaj, że są one wykonane z materiału nieprzepuszczającego powietrze i mogą powodować tarcie podczas ćwiczeń. Unikaj noszenia stringów i wybieraj bawełnianą bieliznę. Luźniejsze ubrania treningowe wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają na przedostawanie się i odparowanie wilgoci, są lepszym wyborem. Jeśli jednak stawiasz na dopasowany krój, wybierz bawełnianą lub inną oddychającą, naturalną tkaninę.

Dbaj o czystość. O ile to możliwe, weź prysznic zaraz po treningu. Jeśli nie możesz tego zrobić na siłowni, delikatnie przemyj okolice intymne, a przynajmniej zmień spocone ubrania, bieliznę i spodnie przed wyjściem lub w domu. Dbaj o higienę pochwy przez cały czas.

Stosuj krem lub balsam ochronny. Może to pomóc w uniknięciu skutków tarcia i otarć okolic intymnych. Nie zaleca się stosowania talku. Cienka warstwa kremu natłuszczającego, takiego jak wazelina, to lepszy wybór. Użyj go przed ćwiczeniami. Po treningu, szczególnie jeśli korzystasz z roweru treningowego, zastosuj zimny okład, aby natychmiast ulżyć i schłodzić zewnętrzne okolice intymne.

Wypróbuj czegoś innego. Jazda na rowerze wywiera nacisk na twój srom, dlatego warto spróbować innych ćwiczeń, aby sprawdzić, czy stan się poprawia.

Nie ignoruj objawów. Swędzenie lub podrażnienie miejsc intymnych po ciężkim treningu nie jest niczym niezwykłym. Jeśli jednak dolegliwości te nie ustąpią, nie czekaj, aż same znikną. To może być zakażenie bakteryjne.

Udostępnij