Infekcje pochwy, takie jak bakteryjne zakażenie pochwy, zakażenie grzybicze (drożdże) to częste przyczyny nieprawidłowej wydzieliny z pochwy.

Wydzielina z pochwy jest naturalnym stanem spełniającym kilka ważnych zadań, takich jak oczyszczanie i nawilżanie pochwy oraz zapobieganie dolegliwościom czy zakażeniom intymnym, jak również ich zwalczanie. Rodzaj wydzieliny z pochwy może pomóc wcześniej wykryć problemy i zachować zdrowie intymne.

Co jest normalne?

Prawidłowa wydzielina z pochwy jest zwykle barwy od przezroczystej po białą, ma lekko kwaśny zapach (jak ocet) i może być gęsta lub rzadka. Prawidłowe płyny z pochwy zmieniają się. Mogą być rzadkie, lepkie i elastyczne lub gęste i lepkie. Wydzielina i jej ilość zmienia się, gdy jesteś seksualnie pobudzona, przed miesiączką, podczas owulacji, podczas karmienia piersią i menopauzy.

Wydzielina z pochwy podlega więc fizjologicznym zmianom. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, kiedy jest ona nieprawidłowa i kiedy może być źródłem dolegliwości intymnych.

Ważne jest, aby znać różnice pomiędzy prawidłową a nieprawidłową wydzieliną z pochwy. Ułatwi nam to rozpoznanie, czy jakiekolwiek zmiany w wydzielinie wskazują na dolegliwość intymną, czy też wymagają dalszego badania.

Regularnie obserwuj swoją wydzielinę i zwracaj uwagę na zmiany

Sprawdzenie wydzieliny z pochwy i obserwowanie zmian jest bardzo ważne. Niżej wymienione zmiany mogą wskazywać na problemy:

  • Zmiana zapachu (szczególnie nieprzyjemny lub „rybi” zapach)
  • Zmiana koloru (zielonkawy, szarawy lub przypominający wydzielinę ropną)
  • Zmiana konsystencji (jak piana, lub grudkowata i gęsta jak twaróg)
  • Świąd, pieczenie, obrzęk lub zaczerwienienie miejsc intymnych
  • Krwawienie z pochwy lub plamienie, które nie jest miesiączką

Infekcje pochwy, takie jak bakteryjne zakażenie pochwy, zakażenie grzybicze (drożdże) to częste przyczyny nieprawidłowej wydzieliny z pochwy. Niektóre zakażenia, które mogą powodować zmiany w wydzielinie pochwy, są przenoszone drogą płciową (np. rzeżączka). Inne infekcje, takie jak bakteryjne zakażenie pochwy lub zakażenie grzybicze, nie muszą być wynikiem stosunku płciowego.

Objawy tych zakażeń mogą być bardzo podobne, ale istnieją pewne różnice:

  • W wyniku zakażenia grzybiczego wydzielina może stać się nieprzezroczysta, biała i gęsta, przypominająca twaróg. Nie ma zwykle silnego zapachu, ale może wywołać silne swędzenie i pieczenie.
  • W wyniku bakteryjnego zakażenia pochwy wydzielina może mieć nieprzyjemny, rybi zapach. Może być rzadka i szarawa.
  • Rzęsistkowica, powszechna choroba przenoszona drogą płciową, może powodować silny zapach. Wydzielina ma często kolor od żółtego po zielony i może się pienić.

Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na chorobę przenoszoną drogą płciową, szybko skontaktuj się z lekarzem. Jeśli wystąpi gorączka lub odczuwasz ból brzucha lub okolic miednicy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij