Objawów infekcji intymnych nie wolno lekceważyć. Rozwijające się zakażenie może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia.

Miejsca intymne każdej kobiety posiadają swoją własną, niepowtarzalną woń, często dla niej samej wręcz niewyczuwalną. To normalny i naturalny objaw zdrowia. Kiedy jednak w czasie codziennej toalety czy czynności fizjologicznych wyczuwamy u siebie nieprzyjemny zapach z pochwy, nie można tego zignorować. Należy zwrócić uwagę na ewentualne inne objawy, które potwierdzą, że organizm zaczyna chorować, np. upławy lub swędzenie miejsc intymnych.

Kobieca pochwa jest organem niezwykle delikatnym, podatnym na infekcje i urazy mechaniczne. Zasiedla ją niezliczona grupa mikroorganizmów, wśród których kluczową rolę odgrywają tzw. dobre bakterie – pałeczki kwasu mlekowego. Zakwaszają one ekosystem pochwy, uniemożliwiając rozwój niepożądanym grzybom, bakteriom i wirusom. Zmniejszona liczba tych bakterii to często bezpośredni powód infekcji intymnych. Jednym z symptomów zachwiania równowagi bakteryjnej i rozwoju mikroorganizmów patogennych jest właśnie nieprzyjemny zapach z pochwy.

Jak rozpoznać, że zapach z okolic intymnych nie jest prawidłowy?

Każda kobieta jest inna. Tak samo jak zapach jej okolic intymnych. Jest indywidualną kompozycją, na którą wpływa styl życia, dieta, faza cyklu owulacyjnego oraz higiena intymna. Zapach z pochwy powinien być jednak zawsze lekko kwaśny ze względu na obecność pałeczek kwasu mlekowego w pochwie, tzw. dobrych bakterii. Należy pamiętać, że naturalny zapach z pochwy jest czymś zupełnie normalnym. Może się nasilać w czasie pobudzenia seksualnego oraz podczas owulacji, co jest związane ze zmianą poziomu hormonów. Wiele kobiet wyczuwa, że jej zapach intymny jest inny po stosunku płciowym. Jest to możliwe, ponieważ sperma chwilowo podnosi pH pochwy.

Co robić, gdy pojawi się nieprzyjemny zapach z pochwy?

Nie wolno bagatelizować zapachu, który przeszkadza i niepokoi, jest krępujący i uciążliwy. Należy jak najszybciej umówić się na wizytę u ginekologa. Specjalista rozpozna problem i zastosuje odpowiednie leczenie. Nieprzyjemny zapach z pochwy może bowiem świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym wywołanym przez drobnoustroje chorobotwórcze.

Nie wolno lekceważyć infekcji intymnych, gdyż nieleczone często zajmują kolejne odcinki układu moczowo-płciowego. Prowadzą też do groźnych powikłań i nie zawsze odwracalnych zmian. Mogą powodować m.in. obniżenie płodności, a nawet niepłodność.

Do najczęściej diagnozowanych kobiecych chorób intymnych, których jednym z objawów jest nieprzyjemny zapach z pochwy, należą:

  • grzybica (drożdżyca, kandydoza)
  • zakażenie bakteryjne (waginoza)
  • rzęsistkowica.

Każdą z wymienionych infekcji charakteryzuje inny rodzaj woni. Towarzyszą im również dodatkowe dolegliwości, o których koniecznie trzeba powiedzieć, zgłaszając się do specjalisty.

Warto wiedzieć, że nieprzyjemny zapach z pochwy może być również objawem przewlekłego zapalenia miednicy mniejszej. Stan zapalny rozwija się w wyniku przeniesienia zwykle nieleczonej infekcji na jajowody i jajniki. Choroba jest bardzo niebezpieczna dla płodności kobiety, a infekcje, które ją wywołują, często przebiegają bezobjawowo. Dlatego niezwykle ważne są profilaktyczne wizyty u ginekologa i regularne wykonywanie kontrolnych badań przesiewowych.Nie lekceważ sygnałów wysyłanych przez Twój organizm i koniecznie zgłoś się do ginekologa, kiedy poczujesz u siebie nieprzyjemny zapach z pochwy lub zauważysz wymienione wyżej objawy infekcji intymnych. Należy zastosować się do wszystkich zaleceń specjalisty i skłonić do leczenia również partnera seksualnego. Nie wolno przerywać kuracji przepisanej przez lekarza, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej! Niedoleczone choroby mogą bowiem powrócić jako silniejsze. Do pokonania infekcji konieczna będzie wówczas bardziej skomplikowana, a często również bardziej uciążliwa terapia. Zignorowanie niepokojących symptomów, tak jak i zbyt wczesne zaprzestanie kuracji może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Warto pamiętać, że przy leczeniu zakażeń intymnych niezwykle ważne jest również przywrócenie prawidłowego środowiska bakteryjnego pochwy. Możesz wspomóc swój organizm, stosując dostępne w aptece bez recepty ginekologiczne preparaty z pre – lub probiotykami.

Warto wiedzieć, że nieprzyjemny zapach z pochwy może być również objawem przewlekłego zapalenia miednicy mniejszej. Stan zapalny rozwija się w wyniku przeniesienia zwykle nieleczonej infekcji na jajowody i jajniki. Choroba jest bardzo niebezpieczna dla płodności kobiety, a infekcje, które ją wywołują, często przebiegają bezobjawowo. Dlatego niezwykle ważne są profilaktyczne wizyty u ginekologa i regularne wykonywanie kontrolnych badań przesiewowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij