Wrażliwa skóra okolic intymnych jest szczególnie narażona na podrażnienia. Przed goleniem lub depilacją nawilż skórę naturalnymi preparatami.

Wiele kobiet jako jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości intymnych wymienia pieczenie warg sromowych. Czasami jest to symptom infekcji grzybiczej lub zakażenia bakteryjnego. Zdarza się jednak, że te wyjątkowo nieprzyjemne doznania są skutkiem niewłaściwej pielęgnacji okolic intymnych. Co w takim razie należy robić, a czego nie, by zapobiegać występowaniu niechcianych objawów?

Podstawowe zasady higieny intymnej znane są każdej kobiecie, a większość jest przekonana, że prawidłowo wykonuje wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Warto jednak przypomnieć i usystematyzować wiadomości na ten temat. Posiadanie wiedzy i wykorzystanie jej w codziennym życiu pozwoli zawsze czuć się świeżo oraz pewnie. Do minimum ograniczy również ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości, takich jak np. pieczenie warg sromowych.

Co to znaczy prawidłowa higiena intymna?

Higiena intymna polega na codziennym myciu zewnętrznych narządów płciowych. Nie wolno jednak przesadzić z częstotliwością podmywania się. Specjaliści ginekolodzy twierdzą, że wystarczy robić to 1–2 razy dziennie, a w czasie miesiączki czy upałów w miarę potrzeb. Prawidłowa higiena intymna opiera się na następujących zasadach:

  • okolice intymne myj ciepłą bieżącą wodą
  • nie używaj do tego gąbki ani myjki – na ich powierzchni znajduje się mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych
  • korzystaj z łagodnych płynów do higieny intymnej o jak najbardziej naturalnym składzie i kwasowym pH (3,8–4,2)
  • podmywaj się od przodu do tyłu, czyli w kierunku od spojenia łonowego do odbytu – unikniesz przeniesienia do pochwy bakterii bytujących w okolicach odbytu
  • po każdym myciu dokładnie i delikatnie osuszaj okolice intymne czystym, przeznaczonym tylko do tego ręcznikiem.

Warunkiem właściwej higieny miejsc intymnych jest również rezygnacja z codziennych długich i gorących kąpieli.Jakich środków należy używać do pielęgnacyjnych miejsc intymnych?

Do pielęgnacji okolic intymnych, a także prania bielizny osobistej nie nadają się preparaty zawierające barwniki, substancje zapachowe i silne detergenty. Wysuszają one i podrażniają delikatną skórę, mogą również wywołać reakcję alergiczną. Do mycia należy używać jedynie łagodnych produktów o kwasowym pH powstałych na bazie naturalnych składników. Środki te nie zawierają zwykłego mydła, są za to bogate w kwas mlekowy, który zmienia pH środowiska pochwy i wspomaga powstawanie kwaśnego odczynu, przez co przeciwdziała namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych.

W przypadku stosowania chusteczek do higieny intymnej, np. podczas podróży, obowiązują te same zasady. Należy wybierać tylko takie produkty, które przeznaczone są do okolic intymnych i nie zawierają żadnych silnych środków chemicznych, barwników ani aromatów.

Niezwykle ważną rolę w profilaktyce dolegliwości intymnych odgrywają właściwe podpaski i tampony, a także wkładki higieniczne. Najlepiej jest używać tylko tych bezzapachowych, a w przypadku wkładek dodatkowo oddychających i wymieniać je co 3–4 godziny, przed spaniem i po przebudzeniu. Zawsze przed i po wymianie trzeba umyć ręce. Wkładek nie powinno się używać każdego dnia, ponieważ zwiększają ryzyko otarć i podrażnień miejsc intymnych.

W trosce o zdrowie intymne warto zwrócić uwagę również na papier toaletowy. Najlepszy do codziennego stosowania jest ten bezzapachowy i bezbarwny. Tak jak w przypadku mycia, istotny jest kierunek podcierania się. Zawsze trzeba robić to od przodu do tyłu.

Czy noszenie obcisłych ubrań może spowodować pieczenie warg sromowych?

W profilaktyce dolegliwości intymnych, do których niewątpliwie zalicza się pieczenie warg sromowych, niezwykle istotne jest zalecenie sugerujące noszenie odpowiedniej bielizny i spodni. Obcisłe jeansy powinno się zakładać jedynie sporadycznie. Nadmiernie uciskają one ciało, co może prowadzić do otarć i podrażnień.

Należy również unikać bielizny ze sztucznych materiałów. Skóra nie może w niej oddychać, co sprzyja powstawaniu różnych dolegliwości i często prowadzi do infekcji. Krój majtek również ma znaczenie. Bielizna typu stringi przesuwa się podczas chodzenia, co powoduje tarcie sromu i może wywołać podrażnienie, swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Na co dzień najlepiej jest nosić nieopinające majtki z naturalnych materiałów, a efektowne koronkowe stringi zakładać na wyjątkowe okazje.

Czy uprawianie sportu może powodować podrażnienie miejsc intymnych?

Usuwanie zbędnego owłosienia strefy intymnej stało się już standardem. Kobiety nie wyobrażają sobie wyjazdu na wakacje czy wyjścia na basen bez depilacji. Co prawda, owłosienie ma za zadanie chronić narządy intymne przed drobnoustrojami, ale faktem jest, że depilacja ułatwia zachowanie higieny i sprawia, że miejsca intymne wyglądają estetycznie.

Należy jednak pamiętać, że samodzielnie w domu można bezpiecznie pozbyć się włosków jedynie ze strefy bikini. Natomiast depilację narządów intymnych warto powierzyć profesjonalnej kosmetyczce, która wykona zabieg za pomocą specjalnego wosku.

Wykonując samodzielnie depilację okolic intymnych należy pamiętać o:

  • korzystaniu ze specjalnych preparatów (żeli, pianek, kremów, wosku) przeznaczonych do skóry wrażliwej lub zawierających w nazwie określenie „bikini”
  • używaniu golarki jednorazowej (najlepiej o wielu ostrzach) lub specjalnych szpatułek dołączonych do preparatów ułatwiających depilację tylko do miejsc intymnych
  • posmarowaniu wydepilowanej strefy kosmetykiem łagodzącym, który zapobiegnie ewentualnym podrażnieniom.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij