Mimo że zakażenie grzybicze nie powoduje bólu, to przyczynia się do jego wystąpienia, ponieważ wywołuje swędzenie.

Najczęstszą przyczyną występowania bólu pochwy jest infekcja. Jednak ból okolic intymnych może być również spowodowany podrażnieniem, suchością pochwy czy zmianami hormonalnymi. Inne objawy, które mogą towarzyszyć bólowi pochwy, to swędzenie, pieczenie, obrzęk, szczypanie i pulsowanie.

Najczęstsze przyczyny bólu pochwy to:

  • Zakażenie grzybicze: Mimo że zakażenie grzybicze nie powoduje bólu, to przyczynia się do jego wystąpienia, ponieważ wywołuje swędzenie. Drapanie okolic intymnych uszkadza skórę i powoduje obrzęk, wywołując ból i wrażliwość. Jeśli jesteś podatna na zakażenia grzybicze lub przyjmujesz antybiotyki, stosuj naturalne preparaty prebiotykami lub probiotykami, które stymulują rozwój dobrych bakterii i zmniejszają ryzyko zakażenia.
  • Podrażnienie: Stosowanie produktów zawierających silne detergenty, środki chemiczne, aromaty lub barwniki może podrażnić skórę i wywołać zapalenie, powodując obrzęk, ból i wrażliwość okolic intymnych. Unikaj produktów, które mogą zawierać takie składniki, czyli: mydeł, płynów do kąpieli, sprayów do okolic intymnych, balsamów i kremów do ciała.
  • Przyjmowanie antybiotyków lub leków sterydowych: Leki te mogą zwiększyć ryzyko zakażenia grzybiczego.
  • Ciąża: W ciąży kobiety częściej doświadczają zakażenia grzybiczego oraz bólu pochwy i okolic intymnych spowodowanego stanem zapalnym.
  • Niektóre choroby przenoszone drogą płciową.
  • Suchość pochwy: Gdy pochwa nie jest wystarczająco naturalnie nawilżona, penetracja podczas stosunku powoduje tarcie i uszkodzenie tkanki, wywołując stan zapalny i ból. Może to skutkować spadkiem libido lub brakiem przyjemności ze współżycia. Jeśli odczuwasz suchość pochwy, spróbuj użyć nawilżaczy lub lubrykantów dopochwowych, aby złagodzić objawy. Nawilżacz, którego działanie jest długotrwałe, stosuje się codziennie. Lubrykantu używa się natomiast bezpośrednio przed seksem, a jego właściwości nawilżające zapewniają komfort jedynie na czas stosunku.
  • Zmiany atroficzne pochwy: Ta przypadłość pojawia się w wyniku zmian w obrębie tkanek ściany pochwy (ścienienia) i utraty elastyczności z powodu spadku poziomu estrogenów, co jest normalnym objawem menopauzy. Cienkie i suche ściany pochwy łatwo ulegają uszkodzeniu podczas penetracji i są podatne na stany zapalne, powodując pieczenie i ból.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Gdzie można kupić Multi-Gyn?

Jesteś o krok od pozbycia się dolegliwości intymnych.

Preparaty Multi-Gyn można kupić bez recepty w aptekach w ponad 40 krajach na całym świecie.

Udostępnij