Gdy wartość pH pochwy przekroczy 4,5, złe bakterie rozwijają się, powodując zakażenie.
Dla kobiety odpowiedni poziom pH pochwy jest bardzo ważny. Ale czym dokładnie jest pH i dlaczego ma tak duży wpływ na zdrowie intymne? Dowiedz się, jaka jest prawidłowa wartość pH pochwy i czy Twoja pochwa ma odczyn kwasowy czy zasadowy.
Czym jest wartość pH?
Potencjał wodoru, czyli pH, jest miarą kwasowości lub zasadowości roztworu. Zakres mieści się od 0 do 14, gdzie 0 oznacza najbardziej kwasowe środowisko, a 14 najbardziej zasadowe. Roztworem neutralnym jest woda, której pH wynosi 7. Zdrowa pochwa ma pH o wartości od 3,8 do 4,5, czyli znajduje się w zakresie przedziału kwasowości. Dzieje się tak dlatego, że dobre bakterie żyjące w pochwie produkują kwas mlekowy, który obniża wartość pH.
Znaczenie pH pochwy
Kwasowe środowisko pochwy jest naturalną barierą dla infekcji i podrażnień, ponieważ powstrzymuje rozwój złych bakterii, które lubią mniej kwasowe środowisko. Oznacza to, że dopóki w pochwie znajduje się wystarczająco dużo dobrych bakterii, a pH pochwy jest kwasowe, złe bakterie mają nikłe szanse na rozwój, co zmniejsza ryzyko infekcji.
Gdy wartość pH pochwy przekroczy 4,5, złe bakterie zaczynają się rozwijać, powodując zakażenie. Może to doprowadzić do pojawienia się upławów, nieprzyjemnego zapachu, swędzenia i innych dolegliwości pochwowych. Zmiany wartości pH często związane są z bakteryjnym zakażeniem pochwy.
Co powoduje zmiany pH?
Wartość pH może ulec zmianie w wyniku wielu czynników. Poniżej znajduje się omówienie kilku z nich wraz z informacjami, co możesz zrobić, by zapobiegać infekcjom intymnym i utrzymać pH o kwasowej wartości.
- Antybiotyki / chemioterapeutyki. Antybiotyki zabijają nie tylko złe bakterie, ale również te dobre, które odpowiedzialne są za właściwy poziom kwasowości i zdrowie pochwy. Podczas i po antybiotykoterapii stosuj preparaty z prebiotykami lub probiotykami, które stymulują rozwój dobrych bakterii.
- Stosunek płciowy. Zasadowe pH nasienia może naruszyć kwasowe środowisko pochwy i pobudzić rozwój bakterii wywołujących bakteryjne zakażenie pochwy. Zdarza się więc, że po stosunku płciowym bez zabezpieczenia możesz poczuć pewne dolegliwości. Stosuj prezerwatywy, aby tego uniknąć.
- Karmienie piersią i menopauza. Obniżenie poziomu estrogenów (np. w wyniku karmienia piersią lub menopauzy) może zmniejszyć liczbę bakterii Lactobacillus i doprowadzić do podwyższenia pH pochwy (i obniżenia kwasowości). Jeśli karmisz piersią lub jesteś w okresie menopauzy, stosuj naturalne preparaty (bezpieczne nawet dla kobiet karmiących), które stymulują rozwój dobrych bakterii i utrzymują zdrowe pH pochwy. Zawierają one prebiotyki lub probiotyki i pomagają utrzymać równowagę flory bakteryjnej pochwy.
Multi-Gyn FloraPlus
Leczy dolegliwości pochwowe wywołane przez drożdżaki
Multi-Gyn ActiGel
Leczy bakteryjne zakażenie pochwy