Każda kobieta ma swój specyficzny zapach miejsc intymnych i dopóki nie ma żadnych problemów, zapach ten nie powinien być nieprzyjemny.

Prawidłowa higiena ma ogromny wpływ na zdrowie intymne. Może obniżyć ryzyko zakażeń, przyspieszyć proces gojenia i zapobiec nieprzyjemnym objawom, takim jak podrażnienie czy upławy. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami higieny intymnej.

TAK: Myj okolice intymne raz dziennie.

Do mycia używaj ciepłej wody lub delikatnego płynu na bazie naturalnych składników do higieny intymnej.

NIE: Nie używaj mydła.

Mydło jest bardzo zasadowe i działa zbyt mocno na delikatną i wrażliwą skórę okolic intymnych. Zawsze wybieraj naturalne płyny do higieny intymnej, które nie zawierają mydła, aromatów ani barwników.

TAK: Gdy nie masz możliwości skorzystania z prysznica, używaj chusteczek do higieny intymnej.

Jest to szczególnie ważne podczas miesiączki, w czasie miesięcy letnich lub w podróży.

NIE: Nie noś syntetycznej obcisłej bielizny.

Materiały syntetyczne nie pozwalają skórze oddychać, co prowadzi do podwyższenia temperatury i wilgotności w okolicach intymnych. Obcisłe ubrania powodują tarcie, które może naruszyć ciągłość skóry. W ten sposób, w połączeniu z wyższą temperaturą i wilgotnością, powstają warunki do zakażeń intymnych. Wybieraj więc naturalne materiały i staraj się nosić obcisłe ubrania jedynie przez krótki czas.

TAK: Podcieraj się od przodu do tyłu.

Bardzo łatwo jest przenieść bakterie z odbytu do pochwy, podcierając się od tyłu do przodu. Dlatego pamiętaj, aby nigdy nie podcierać się w ten sposób. Używaj bezzapachowego i bezbarwnego papieru toaletowego, by uniknąć podrażnień.

NIE: Nie używaj środków zapachowych ani dezodorantu do perfumowania okolic intymnych.

Każda kobieta ma swój specyficzny zapach miejsc intymnych i dopóki nie ma żadnych problemów, zapach ten nie powinien być nieprzyjemny. Silny nieprzyjemny zapach jest objawem zakażenia.

TAK: Po depilacji okolic intymnych używaj produktów łagodzących.

Po goleniu czy depilacji okolic intymnych użyj kremu po depilacji lub innego kremu łagodzącego. Zawsze nawadniaj skórę przed goleniem i używaj naturalnych produktów łagodzących, aby zapobiec podrażnieniu skóry.

NIE: Nie noś tej samej wkładki higienicznej przez cały dzień.

Wkładek higienicznych nie można nosić bez przerwy przez długi okres. Tak jak w przypadku bielizny syntetycznej, wkładki higieniczne nie pozwalają skórze oddychać i mogą ją podrażnić, zwiększając ryzyko zakażenia. To samo dotyczy podpasek i tamponów (szczególnie z uwagi na kontakt krwi menstruacyjnej ze skórą). Zawsze zmieniaj wkładki higieniczne, podpaski i tampony co 3–4 godziny, na noc i rano po przebudzeniu.

TAK: Osuszaj zamiast pocierać.

Do osuszenia okolic intymnych po umyciu się używaj czystego i miękkiego ręcznika. Nie pocieraj, a jedynie delikatnie go przykładaj.

NIE: Nie używaj produktów zawierających substancje podrażniające lub uczulające.

Dotyczy to balsamów, sprayów, płynów do kąpieli itp. Składniki, których należy unikać w produktach kosmetycznych, to: detergenty, aromaty, barwniki, silne chemikalia i konserwanty.

Udostępnij